מה עשה לוי שקולניק(אשכול)עם שתי פרות בפתח תקווה

כינוס פועלים בפתח תקוה בשנת 1930

צלם, בן נעם ניסן

הימים סופה של מלחמת העולם הראשונה. הצבא האנגלי בראשותו של גנרל אלנבי מתקדם בשני צירים עיקריים וכובש את ארץ ישראל מידי הצבא התורכי.
הצבא התורכי הנסוג , כבר נטש את איזור תל אביב וראשון לציון. גם ירושלים, רמלה ולוד נכבשו בידי גנרל אלנבי.
כקוו הגנה קדמי , מחליטים התורכים להתמקם באיזור פתח תקווה. כאן התבצרו שני הצבאות והחזית התייצבה למשך חודשים רבים.
מכל פרבריה של פתח תקווה, נראתה בעיני המטה התורכי " עין גנים " כמקום מתאים להשכנת הקצונה.
הועברה פקודה לתושבי עין גנים לעזוב את המושב, ובבתיהם אוכסנו הקצינים התורכיים. מבני המשק שימשו אורוות לסוסים, ותושבי עין גנים גורשו לכפר סבא.
בתיה ואליהו דיין היו בין מתיישביה ובוניה של המושב הראשון בארץ – מושב "עין גנים".
בספר המספר את תולדות חיים , שנמסר לארכיון פ"ת על ידי נכדתם פרופ' דליה מררי, תושבת נווה עוז מזה ארבעים שנה נכתבו הדברים הבאים :
"ימים אחדים לפני תפיסת עין גנים ע"י הקצינים התורכים, יצא אליהו לעבוד בכרם השקדים של המשפחה, הנמצא כשלושה ק"מ מעין גנים לכיוון ראשון לציון. והנה מעשה שטן, זז הצבא הבריטי קדימה והכרם בשטחו עבד אליהו נשאר בתחום שלטונם של האנגלים.
לא הספיקה בתיה אשתו של אליהו, לברר מה עלה בגורלו של בעלה ולפתע הובאה פקודת הגרוש מעין גנים. במצב זה לא אבדה בתיה את עשתונותיה, לקחה את הפרות שלה והעבירה אותן לפתח תקווה.
במושבה פגשה את לוי אשכול( שקולניק), שהיה חבר נעורים של אחיה זאב. הוא קיבל מידיה את שתי הפרות, הכניסן לרפת של אברהם שפירא, זקן השומרים, וקיבל על עצמו לטפל בהם.
בתיה לקחה את חמשת ילדיה ויצאה למושבה הקטנה כפר סבא, שהתמלאה בפליטים.
לכפר סבא הגיעו ביום חמישי, אך הימים היו ימי סבל ועינויים. החזית היתה ממש ליד הדלת , מזון לא היה והילדים התגוללו בזוהמה. כמו בכל שעת מבחן, גילתה גם הפעם בתיה אומץ ותושיה.
החליטה לחזור לפתח תקווה ויהי מה. אי שם השיגה עגלה קטנה, הטעינה עליהם את שני התינוקות- שלומית ואיתן ושלושת ה"גדולים" יחד עם בתיה צעדו ברגל, בבוץ ובגשם , בתוך איזור החזית, חזרה הביתה.
כל הלילה של יום שני שרכו דרכם בחשכה והגיעו עם אור לפ"ת. בתיה השתכנה בבית "תלמוד תורה" ושתי הפרות שהשאירה להשגחתו של שקולניק שימשו מקור עיקרי לכלכת המשפחה באותם ימים טרופים.
עם כבוש עין גנים על ידי האנגלים , השתלטו הקצינים האוסטרלים על בתיה הקטנים של עין גנים.
כרתו את העיצים לחימום הבית ואף עקרו את הדלתות והחלונות כחומר הסקה.
אליהו ששהה , עשרים וששה ימים ללא קשר עם משפחתו בצד האנגלי, חזר בריא ושלם.
משפחת דיין, שכנה בעין גנים מ1908 עד להקמת מושב העובדים – נהלל, ב 1921 . באוקטובר 1919
התקיימה בעין גנים אסיפת היסוד של ארגון המושבים. בין המשתתפים באותה ישיבה היה גם יוסף טרומפלדור.
תולדותיהם של בני משפחת דיין על כל סעיפיה- בנהלל, נכתבו בספרים רבים. "בית בישראל" נכתב על ידי יוסף רובין והוצא לאור על ידי המשפחה עם הגיע אליהו ובתיה לגבורות. בימים אלה מסרה נכדתם עותק מהספר, לארכיון ההסטורי של פ"ת. כל המעונינים לקרוא וללמוד את תולדותיהם יוכלו לעשות זאת בתאום מראש עם אנשי הארכיון.

כתבה : יעל שהם

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה מנהרת הזמן. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s