רחוב זפרן מרדכי-צבי

הרחוב על שמו, ממוקם בשכונת עין-גנים, תחילתו ברח' הרב טולדנו וסופו ברחוב ללא מוצא.
ר' מרדכי זפרן נולד בליטא, פלך סובלק, בשנת תר"ל [1871], לאביו גרשון [ניו ונכד לר' ליבל שפירא מקובנה, אחד מגאוני ליטא המובהקים] ולאמו מרים בת ליבלה קובנר [דודו הי ר' רפאל שפירא מוולוז'ין].
ר' מרדכי-צבי קיבל חינוך מסורתי בחדר ובבית המדרש, והוסמך לרבנות. היה בעל כישרון ובעל שקידה בלימודי שפות שונות ומדע. שלט בעברית, אידיש ורוסית ליטאית. רוב הידיעות הכלליות למד מעצמו.
בתר"ן [1890] עלה ארצה עם אמו. חצי שני גרו בירושלים ועברו לנס-ציונה, בה עבד כפועל חקלאי. ביום עבד ובלילה השתלם בלימודים. אליהו ספיר ז"ל הזמינו לפ"ת כמורה בבי"ס פיק"א. מרדכי-צבי עבד כמורה במשך 42 שנה, אך העבודה לא סיפקה אותו הן מבחינה רוחנית והן מבחינה כלכלית, לכן השתכר גם כמזכיר ועד המושבה.
מטרת חייו הייתה החקלאות, אהב לעבוד בכרם שלו, בפרדסו מצא את סיפוקו הגדול. היה אומר: "הכרם והפרדס – זהו הגן עדן שלי". או "שפת העצים טהורה היא, ומדברת ישר ללב האדם". שנא את הדיבור ואהב את המעשה.
נשא לאשה את מרים בת משה ויונה מזל.
בימים ההם חסרו ספרי לימוד והוראה בעברית והיות ושלטה בארץ התרבות הצרפתית, למד את השפה, הזמין ספרי לימוד מפריז והיה מתרגם מהם לצרכי הוראה. כמו"כ נעזר גם בספרי לימוד רוסיים וגרמניים. רכש לו ידיעות במדידת קרקעות והנהלת פנקסים והשתכר מזה בזמנו החופשי מהוראה.
התפרסם כמודד קרקעות גם בין השכנים הערבים, שהיו בטוחים במומחיותו וביושרו. בהיותו כבר מעל גיל חמישים, נסע להיבחן כמודד מוסמך ועמד במבחן הקשה. הוצעה לו משרת מנהל במחלקת המדידות, אך הוא סירב כי לא רצה להפרד מהחקלאות שלו.
רכש כרם ענבים והיה עובד בכרם בשעות הפנאי, כשהדבר מסב לא הנאה ואושר. כשנוסדה אגודת "השקד" בפ"ת נתמנה למזכירה ואח"כ למנהלה.
למרות אמצעיו המצומצמים העלה ארצה את גיסו יצחק מזל [אחי אשתו] ושלחו לבירות ללמוד רפואה. שם גמר בהצטיינות ושב כרופא. נשא לאשה את קלרה מינקוב [מהמיילדות הראשונות בפ"ת] והתיישבו בירושלים.
ר' מרדכי-צבי היה מנהל החשבונות של כל השקדנים בארץ. נפטר בכ"ד אב תרצ"ו [1936]. אשתו מרים ז"ל נפטרה בל' תשרי תשט"ו [1954]. שניהם טמונים בבית העלמין "סגולה".

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, סיפורי פתח תקוה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s