"אם תיוולד בת, קראו לה תקווה."

do004465

אלקחי מרדכי זכרונו לברכה

אלקחי מרדכי זכרונו לברכה

בביקורה האחרון של אחותו של דב גרונר הי"ד, ביקש ממנה חברו לחדר אליעזר קשאני," אנא מסרי פתק זה לאחי לאון בפ"ת ואמרי לו כי אם תיוולד לאשתו בת הוא מבקש לקרא לה בשם – תקווה. ב10.4.1947 נולדה הבת תקווה וב16 בחודש זה הוצא אליעזר קשאני להורג. כשתשאל את תקווה גולדרט-קשאני על פרטי האירוע היא תספר לך בשטף לשון כאילו הייתה אז וחוותה הכל על בשרה. עד היום היא ומשפחתה כולה נושאים בכאב את מותו של אליעזר .לימים יוולד אחיה של תקווה והוא יקרא אליעזר על שם דודו.
12 היו עולי הגרדום , לוחמי אצ"ל ולח"י שהוצאו להורג בתליה או הספיקו להתאבד בתא הנידונים על ידי השלטון הבריטי בשנות המאבק על עצמאות ישראל.
שלושה מהם היו בני פתח תקווה.
אליעזר קשאני, מרדכי אלקחי , ויחיאל דרזנר.
מרדכי אלקחי, נולד בפ"ת בי"ד תרפ"ה (10.3.1925) להוריו אורה ואברהם. המשפחה גרה ברחוב פרישמן. בן למשפחה מעוטת אמצעים. שני הוריו עלו לארץ ישראל מטורקיה. משפחתו של מרדכי סבלה מקשיים כלכליים, ובגיל 10 עזב את לימודיו כדי לסייע בכלכלת ביתו. הוא הצטרף כספורטאי לאגודת "מכבי צעיר" והיה לספורטאי בולט. במיוחד השקיע בשחייה, וב1941 , ייצג את קבוצת מכבי אבשלום וזכה במקום הראשון בתחרות כלל ארצית.
מבחרותו התגייס לאצ"ל ולקח חלק בפעולות נועזות רבות. ביניהם פריצה למחנות הצבא הבריטי ותפיסת נשק, התקפה על משטרת קלקיליה ועוד'. הוא גייס גם את משפחתו להדבקת כרוזי האצ"ל.
אליעזר קשאני נולד בא' ניסן תרפ"ג(18.3.1923 )בן למשפחה ירושלמית ותיקה , שבעה דורות בארץ. המשפחה שעברה לפתח תקווה מנתה שבעה אחים ואחיות. גם הוא כחברו הצטרף לאצ"ל בגיל צעיר מאד והשתתף בפעולות רבות. כלוחם בשורות אצ"ל נתפס ונשלח יחד עם 251 עצורי המחתרת למחנה מעצר באפריקה. לאחר שחרורו המשיך בפעילות המחתרתית.
יחיאל דרזנר נולד בכ"א תשרי תרפ"ג (ה13 לאוקטובר1922) . בגיל 11 עלה עם הוריו יפה ואפרים ושלושת אחיו ארצה. וכעבור שנתיים הצטרף לתנועת הנוער של בית"ר. ב1940 התגייס למחתרת של אצ"ל והשתתף בפעולות נועזות של המחתרת ביניהן השמדת מטוסים בריטים בשדה התעופה בלוד.
"ליל ההלקאות"

ב13 בספטמבר 1946 ביצע אצ"ל התקפה על בנק עות'מן ביפו. ארבעה לוחמי אצ"ל נתפסו והובאו למשפט בפני בית המשפט הבריטי. הם נידונו לתקופות מאסר שונות אולם בנוסף לכך נידונו גם למלקות .
עונש המלקות שהיה נפוץ אז באימפריה הבריטית נועד להשפלת הנידון כפושע פלילי. עם קבלת הידיעה על העונש, פרסמה המחתרת מנשר אזהרה בעברית ובאנגלית האומר כי ממשלת הדיכוי הבריטית מוזהרת בזה, שאם יוציאו לפועל עונש משפיל זה, כנגד חייל שנפל בשבי האויב, אצ"ל יתפוס קצינים בריטים וילקה אותם.
ביום שבת ב28 לדצמבר 1946 בוצע עונש ההלקאה כלפי לוחם אצ"ל בנימין קמחי. 18 פעמים הולקה.
ביום ראשון בערב יצאו לפעולה חוליות האצ"ל כדי "לתפוס בעלי דרגה בריטיים ולהוכיח להם כי גם לשוט שני קצוות". בנתניה ובראשון לציון נתפסו חיילים בריטים והולקו.
כתבה יעל שהם

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, מחתרות, מנהרת הזמן, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s