יומן דניאל ליפשיץ

ליפשיץ רחוב סלורהיה אחד המסמכים החשובים ביותר בתולדות פתח תקווה.
דניאל ליפשיץ היה איש מעשה. לזכותו ניתן לזקוף יוזמות רבות ורעיונות חדשניים לפיתוחה וקידומה של פ"ת. אולם לא ברור אם היינו יודעים הכל לולא יומנו המפורט וחליפת המכתבים הענפה שניהל עם ראשי התנועה הציונית ועסקניה בארץ ובעולם.

דניאל ליפשיץ(1850-1915) ומשפחתו עולים ארצה מהעיר הפולנית ביאליסטוק. כמו רבים ממתיישביה הראשונים של פ"ת הנקראים בספרי תולדות פ"ת,- "הביאלסטוקיים".
בעירו היה מוכר ספרים . הוא הולך שבי אחרי שליחו של י.מ.פינס , אברהם קופלמן ונדלק לרעיון ישוב א"י. ליפשיץ קונה מיד שתי חלקות אדמה במושבה, מוכר את בית המסחר לספרים שבבעלותו , לוקח את בני משפחתו ועולים ארצה.

בתחילה מתיישב ביהוד כמו כל תושבי פ"ת אז, ומעבד את אדמתו בפ"ת. אך לא לוקח זמן רב והוא בין הראשונים שעובר לשבת על אדמתו ולהקים את ביתו , שם. "ספר היובל" יודע לספר כי נחשב יחד עם בני משפחתו לעובדים החרוצים ביותר.

ראשו מלא ברעיונות כרימון. ניסיונותיו הראשונים היו בגידול דבורים ותולעי משי. כמו כן עסק בגידול ופיתוח צמח הגרניום. תוך כדי עיסוקו בחקלאות בנה את ביתו במו ידיו ממש.

אך לא רק לעצמו דאג. כדי להגדיל את הכנסות איכרי המושבה הגיש הצעה מפורטת ליסוד בית אריגה לצמר במקום. הצמר יכובס בנהר הירקון . בכח המים יניעו את מכונת הטוויה והמנורים אשר יעמידו יכינו את האריגים הדרושים להלבשת הישוב המתחדש.

דניאל ליפשיץ החרוץ לא חסך את חרצובות לשונו כנגד העצלנים. מסופר כי היה מתרתח וקוצף כנגד כל אלה שהתרשלו בעבודתם.

במכתב שהוא שולח לאחיו שמואל היושב עדיין בגולה הוא כותב כך :" לאימנו תאמר בשמי, כי תמכור את ביתה בכל אופן שיהיה, וגם תאסוף את חובותיה, עד כמה שתוכל למען שיהיו נכונים לצאת לדרך. ממסחור קמח ודברים קלי ערך תוכל להחיות נפשה, כאשר תשב במושבנו. בקיצור ,אמור לה שפה יקל להחיות מכל מסחר ומלאכה מאשר יהיו בארצנו רוסיא."

ומוסיף ליפשיץ וכותב " אל דודנו משה תאמר כי אינני כותב לו מאחר ואין לו המעלות והמידות הנדרשים לעולים חדשים."

במשך שבע שנים רצופות כותב דניאל ליפשיץ יומן. בכתב יד צפוף על גבי עמודים רבים הוא מתאר את כל המוצאות אותו מיום שדרך על אדמת א"י בשנת תרמ"ג (1883) ועד סוף תרמ"ט(1889). בארכיון לתולדות פ"ת שם נמצא תיק תעוד גדול על דניאל ליפשיץ ובני ביתו, נתן לקרא את היומן במלואו. מאחר וקצת קשה לקרא מכתב היד, נמצא מתנדב שהדפיס את כל היומן וכך קל יותר להבין את כל הפרטים.

גם את חליפת המכתבים הענפה עם הר' שמואל מוהליבר, עם י. מ. פינס ומשפחתו הגדולה בגולה ניתן למצוא בארכיון.

בתוך עשרים ושמונה המשפחות של תושבי פ"ת שהברון רוטשילד קיבל תחת חסותו נמנה גם דניאל ליפשיץ שהיה ראש הדוברים שלהם. כאשר עוברת החסות מהברון רוטשילד לחסות יק"א הוא נשלח לפריס ב1900 להשתדל אצל הברון ויק"א למען ייטיבו עם תושבי פ"ת.
כל מי שכותב על דניאל ליפשיץ מציין תכונה אחרת בה התברך. יש והוא מתואר כאדריכל של בית הכנסת הגדול בפ"ת.
יש שיקראו לו הסטטיסטיקאי הראשון, לאחר שהועסק על ידי רוטשילד ברישום המפקד הראשון בפ"ת.

ביתו של דניאל ליפשיץ נמצא ברשימת הבתים לשימור במסגרת פעולותיה של המחלקה לשימור מבנים בעירית פ"ת. למזלנו נשמר בית זה ברח' סלור והוכרז כמבנה לשימור. נקווה שיגיע היום וגם ישומר יחד עם בתים נוספים באיזור.

דניאל ליפשיץ

כתבה יעל שהם

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, מנהרת הזמן, שימור אתרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על יומן דניאל ליפשיץ

  1. שרה גיפס הגיב:

    שלום
    האם על שמו נקרא גן הנכים? האם יש לו משפחה בפתחת תקווה.
    תלמידים מנסים לחקור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s