סודם של ארבעת הקברים

שלושת התינוקות שנפטרו- אורה, דני ודודscan0002<הנכנס בשערי בית הקברות של פתח תקווה בסגולה, פונה ימינה לא הרחק משער הכניסה, יתקל במשטח בטון לא גדול ועליו ארבעה קברים קטנים בהם חקוקים שמות של ארבעה ילדים. בקושי ניתן לזהות מי קבור. לא לכולם מצויים כל הפרטים. לא כולם נפטרו ביום אחד, אך בין ה10 במאי 1935 ל19 במאי מתו הארבעה.

התינוקות , בני הקיבוץ גבעת השלושה החוגג באותם ימים עשר שנים להיווסדו. במרכז פתח תקווה שכן הקיבוץ, על גבעה נישאה בקצהו של רחוב ארלוזורוב לכיוון מערב.

סיפור האסון הנורא שפקד את הקיבוץ בשנת 1935 עבר מדור לדור אולם מה קרה שם בדיוק מעולם לא סופר. דברים כאלה מוטב לא להרחיב עליהם את הדיבור טענו זקני "הגבעה". כאשר הגענו פעם לפקוד את קבר האחים בסגולה, הראו לנו אותו אנשי המקום, אך לא ידעו לפרט על דבר האסון.

התמונה במלואה התבררה , רק כאשר ארכיון גבעת השלושה עבר לשכון קבע בארכיון לתולדות פ"ת, הנמצא ממול לשער הקיבוץ ד'אז.

בחוברת זכרון קטנה, מודפסת במכונת כתיבה של פעם, כשדפיה אחוזים בסיכות נכתב תחת הכותרת, "זכרון ימי שכול" כתוב:

" השתלשלות האסון"
" רוצה אני להעלות על הניר את השתלשלות האסון שהסתער על ילדינו בכח, הפיל חללים בין הקטנים הבלתי מוגנים ושאנחנו עמדנו חסרי אונים ולא לכולנו לעשות דבר.
קדמו למחלה האיומה חמסינים. שלושה ימים רצופים השתוללו. התינוקות נחלשו, לא ישנו בלילות, בכו, כאילו בקשו מכסה.
ביום שני, ששה במאי, חלו שמונה התינוקות, בגיל עד שנה , במחלת קיבה. קראנו לרופא המושבה והוא קבע- דיאטה. " כל בקשותינו את קופת חולים לשלוח אלינו רופא ילדים היו ללא הועיל"
שלושה ילדים – אור, דן ויעקב'לה היו חלשים מאד.
בשעה חמש וחצי התחיל ה"קאלאפס" אצל אורה. בעשר בלילה לא היתה כבר אורה בינינו. ביום שני נפטר יעקב'לה, ביום חמישי נשארנו בלי דני, דוד'לה נעדר מאיתנו ביום ראשון.
אימה תקפה אותנו. נמצאו עוד במצב אנוש אמיר ודרור. רופא בית החולים "העמק" שהובהל למקום מצא כי שתי מחלות חברו ביחד – פרטיפוס ודיזינטריה. לילדים שנמצאו במצב של סכנה הערו דם לעורקים ולאט- לאט, במשך חודשים שבו לאיתנם.

ארבעה ילדים, תינוקות תמים שכלנו. הם לא ישובו אלינו עוד…. כך מסיים ב' את כתבתו . איננו יודעים מיהו ב'. במסגרת שחורה דקה כתובים ארבעת שמות הילדים:
אורה ליפשיץ, יעקב גונסיור, דני קרשון, דוד בלובשטיין.

כתבה יעל שהם

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה מנהרת הזמן, שימור אתרים, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s