איך נפלו גיבורים

תשעים ושתיים שנה חלפו ממאורעות תרפ"א. ארבעה מבני פ"ת נפלו במאורעות אלה, ועדיין לא פסקו הויכוחים והגרסאות על דרך מותם וזמן קבורתם.
חנה שרון-גרינשטיין שופטת בית משפט השלום בדימוס, מחזיקה בידה הרועדת מעטפה גדולה ובחרדת קודש מוציאה מתוכה תמונה גדולה ואומרת " זה קשה בצפייה את בטוחה שאת רוצה לראותה." בצילום בשחור לבן, נראים ארבע גופות, של גברים חסונים מונחים בשורה וליד כל אחד מהם רשום שמו. ארבעת חללי מתקפת ה5 במאי 1921 בה תקפו למעלה מאלף ,פורעים ערבים את המושבה הקטנה, פ"ת.
אבשלום גיסין, נתן רפופורט, זאב אורלוב , ,חיים צבי גרינשטיין. כל הארבעה בני פ"ת היו. נולדו וגדלו בה. כולם נפלו בגבורה ביוצאם רכובים על סוסיהם להגן על ביתם, נוכח פני האויב שפשט על המושבה מצפון , מדרום וממזרח. הנשים והילדים רוכזו במרכז המושבה ואילו הגברים בהנהגתו של השומר המהולל אברהם שפירא פעלו על פי תכנון מראש. נקבעו שלושה קווי הגנה: הקו הראשון היה חיצוני והתבסס על פלוגת רוכבים חמושים שהייתה אמורה לפגוש את התוקפים בשדות פתח תקוה. קו ההגנה השני הקיף את כל המושבה וממנו אסור היה למגינים לסגת .
הרוכבים בקוו הקדמי יצאו לקבל את פני פורעי שבט אבו קישק שפרצו מצפון לא לפני שפגעו במתיישבי כפר סבא ועין-חי. יש כאלה שיגידו כי התכנון היה לקוי. על פי עדויות היו שחשבו כי ראוי להתבצר ולהגן, במקום לצאת חשופים מול המוני הפורעים. בשעות הצהריים, החלו לנהור לעבר המושבה מדרום ערביי יהודיה, שמשכו אחריהם את תושבי פג'ה הערבית ועוד. מאוחר יותר הצליחו חיילי הגדוד ההודי ומטוס בריטי לעצור את המתקפה ולפזרה. לפ"ת מלבד ארבעת ההרוגים היו עוד כ12 פצועים. לערבים היו 28 חללים ו14 פצועים.
ספרים ומאמרים רבים נכתבו על אירועי מאי 1921בפתח תקווה. גרסאות אין ספור על דרך קבורתם של הנופלים,על מועד הלוויותיהם והנצחתם. על דבר אחד הסכימו כולם, בני פתח תקווה הביאו גאווה בלב כל תושבי המושבות על גבורתם ואומץ ליבם. עיתוני אותה תקופה "דואר היום","הארץ", והפועל הצעיר" כיסו בהרחבה רבה את האירועים.

חנה גרינשטיין, אחייניתו של חיים צבי גרינשטיין ז"ל מספרת: "בן יחיד היה לאמו אסתר שאף היא התפרסמה בגבורתה. בייחוד מספרים זקני פ"ת מעשי גבורות ונפלאות בכל התאבקות עם הערבים והבדואים, כאשר הייתה תופסת ברתמת הסוס וחובטת בהם על ימין ועל שמאל ומבריחה אותם.
בספר על תולדות משפחת גרינשטיין שיצא בשנת 1933 מסופר הסיפור הבא: "פעם אחת כאשר עברה שיירת גמלים מבני יהודיה אל עבר העיירה הערבית פאג'ה, ועל אחד הגמלים כלה צעירה עדויה בתכשיטים רבים ומלווה באורחים חוגגים ומפזזים וכולם רומסים ברגל גסה את חלקת השדה של מר שפיגל. מיד יצאו תושבי המושבה לגרשם מעל שדה התבואה הרמוס. הדבר הגיע לידי קטטה המונית האגרופים ובאלות.
בהיוודע הדבר לאסתר גרינשטיין ,פרצה כמו חץ דרוך לעבר הגמל שנשא את הכלה המעוטרת הפילה אותו וחטפה את כל תכשיטיה של הכלה. הערבים הרבים ניסו להכות את אסתר אך היא עם אלה בידיה גרשה אותם ונמלטה לתוך המושבה.
התכשיטים לא הוחזרו לכלה לפני שמלווי השיירה בקשו סליחה וערכו "סעודת שלום" כאשר אורחת הכבוד הייתה אסתר גרינשטיין.
אך לא רק בזרוע ידה השתמשה. אסתר הפכה למתווכת חכמה בסכסוכים. וכן לקחה חלק בכל מעשה צדקה לעניים ולחולים. אסתר נפטרה בגיל צעיר כאשר נפלה מסוס באותה הרה.
בנה חיים צבי ירש ממנה את תעצומות הלב והגבורה ונפל בקרב על הגנת פ"ת . בן 39 היה והשאיר אחריו אישה וחמישה יתומים.

זאב אריה גרינשטיין ואחד מילדיו

זאב אריה גרינשטיין ואחד מילדיו


כתבה יעל שהם

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה מנהרת הזמן, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על איך נפלו גיבורים

  1. פינגבאק: אבו קישק | הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s