יהודה ראב – הצייר הראשון של פ"ת

יהודה בן אלעזר ראב נולד בהונגריה בשנת 1858. היה תלמיד חכם. עסק בחקלאות מנעוריו. חונך לאהבת הארץ מילדותו. השתלם בחקלאות לפני עליתו. בשנת תרל"ה עלה עם הוריו וחמשת אחיו לארץ ישראל . המשפחה התיישבה זמנית בירושלים. הצטרף עם אביו אליעזר לקבוצת מייסדי פתח-תקוה. זכה לחרוש את התלם הראשון במושבה. שימש במושבה כשומר הראשון והדריך מתיישבים בהלכות חקלאות בפתח-תקוה, ראשון-לציון ונס-ציונה. היה ראש השותפות של ה"ביאליסטוקאים". עשה רבות למען שיקומה של פתח-תקוה . עסק בעבודה צבורית. פתח משק מגוון למופת. פרסם מאמרים מקצועיים בשטח החקלאות. רשם זכרונות. נפטר בשיבה טובה בשנת תש"ז.
רעייתו: לאה לבית שיינברגר מירושלים.

עם תשאל ברחובה של פ"ת או אצל מורים להיסטוריה על יהודה ראב – בן עזר, רובם ככולם יענו מיד כי היה חורש התלם הראשון. אפילו יום הולדתה של המושבה ניקבע ביום זה. זכה יהודה ראב כי שמו יונצח , גם משום כי חי יותר מתשעים שנה והספיק לכתוב את קורות חייו וגם משום שעם בני משפחתו נמנים סופרים ומשוררים. בתו המשוררת הדגולה אסתר ראב ונכדו הסופר וחוקר פתח תקווה אהוד בן עזר(ראב).

יהודה ראב

יהודה ראב

אולם על היותו צייר מחונן שבשעות הפנאי בין שמירת לילה לחריש הבוקר הספיק לרשום לילדיו ולביתו רשומים נפלאים, על כך ידוע מעט מאד.

במאמר "על אומנות הציור בראשיתה של פ"ת", כותב ברוך אורן . המאמר התפרסם בגליון כתב העת הפתחתקוואי, "קטיף".
במאמר מספר אורן על ראיון שעשה עם בתו של יהודה ראב, המשוררת אסתר ראב ובו היא אומרת: " אבי, יהודה ראב היה צייר בכח, כפי שהיה סופר הכח. בימים הרחוקים ההם, לא הייתה כל תמונה ופסל בארצנו. לא היו ספרי ילדים מצויירים ולא היו תמונות שתשעשענה אותנו.ולכן היה אבא מביא גיליונות נייר מחנותו של מרדכי דיסקין. נייר כתום שעוטפים בו דגים מלוחים, וצייר לנו בעיפרון חיות: אריות, נמרים, תוכים וטווסים. בייחוד הצטיין בציור סוסים. אבל לא נשמר דבר מכל זה." אני זוכרת המשיכה אסתר כי לעג לשכניו שציירו אנשים לילדיהם: עשו עיגול בתור ראש וארבעה קווים במקום גפיים.
לעומתם צייר אבא אדם ממש, חובש כובע רחב שוליים.
תבונת הכפיים שלו היתה של פולח-אדמה ופסנתרן כאחד: מהוקצעות, בעלות שרירים ויפות מאד.

עד כאן זיכרונותיה של הבת המשוררת. אך מסתבר שציור אחד של יהודה ראב נשתמר בידינו עד היום הזה. הרשום בעיפרון של דיוקנו של השומר הפלאי " דאוד אבו-יוסוף. את הדיוקן רשם ראב מזכרונו.

דאוד אבו-יוסוף

דאוד אבו-יוסוף


צילום מצויין של הרשום נמצא באגף "זכר ראשונים" של מוזיאון "יד לבנים". הרשום המקורי שמור בידי משפחת רוקח מהרצליה.

עד כאן סיפורו של ברוך אורן. מפי בתו של הצייר. בכתבה על הבול הראשון – בול פתח תקווה, כתבנו כי עד היום אין בידינו עדות בטוחה באשר מי צייר את הבול היפה הזה שהפך עם הזמן לסמלה של פתח תקווה.
אחד מבני המשפחה הענפה במושבה , דורון גיסין כתב לנו בזעם כי: ידוע וברור בציבור כי את הבול הראשון צייר כמובן יהודה ראב שהיה ידוע כצייר ומובן לכל אם כך שהוא הצייר. את הסיבה כי הדבר לא רשום בשום מקום ואין על כך סימוכין בכתובים, מסביר דורון גיסין בעובדה שהיה חשש גדול מפני השלטונות התורכים שיראו בציור בול התרסה נגד ריבונותם. הנימוק עשוי להיות משכנע לאור העובדה כי הוצאת הבול והפצתו אמנם עוררה את קיצפם של התורכים והם מיהרו לפסול את הבול ולהפסיק השימוש בו.

וכך נשארנו עם בול וסיפור. אם יש למשהו פיתרון לתעלומה נשמח לקבל את תגובתו.
כתבה יעל שהם

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, מנהרת הזמן. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s