כשאמא באה הנה…

חוקרים רבים עדיין מחפשים את סודו של ה"זמיר" השוכן בגרונם של בני תימן . קצרה היריעה למנות את כל הזמרים והזמרות שהוציאה מקרבה, הקהילה היהודית של יוצאי תימן.

אופירה גלוסקא

אופירה גלוסקא

זכתה פתח תקווה באחת מן הטובות שבהם – אופירה גלוסקא. קצין החינוך המיתולוגי של הנח"ל אל"מ איצ'ה גולן ז"ל שפיקד גם על להקת הנח"ל שנים רבות, אהב לספר על אחד הלהיטים הגדולים של הלהקה – "חורשת האיקליפטוס". לדבריו כאשר הביאה נעמי שמר את השיר ללהקת הנח"ל, סרבו הללו לקבל את השיר. האמת גם נעמי לא התלהבה ממנו במיוחד ואמרה שהוא נכתב לחג פנימי של הקיבוץ . דווקא איצ'ה התלהב, אך הייתה בעיה סולם הצלילים בו, היה עם הפרשי גובה גדולים. ולא נמצאה הזמרת שתוכל לשירו כראוי. הבעיה נפתרה כאשר פנו לזמרת צוות ההווי של הנח"ל אופירה גלוסקא לנסות ולשיר ורק היא הצליחה להגיע לאותו טון גבוה של "חורשת האקליפטוס". והשאר כבר היסטוריה. השיר הפך ללהיט ועד היום מושר בפי כל. אופירה הפכה לסולנית בלהקה המפורסמת יחד עם, דני סנדרסון מירי אלוני, מוטי פליישר וכמובן גם בעלה נחום שגיא.

משפחת גלוסקא עלתה לארץ ישראל מצפון תימן בשנת תרס"ט (1909) בשנה בה נוסדה העיר תל אביב. הם יצאו מאזור חידאן אב ואם ושמונה אחים ואחיות. השיירה יצאה על גבי גמלים משם הפליגו באוניות מפרש ובאוניה תורכית עד בואם לארץ הקודש, עליה חלמו שנים רבות. רובה של המשפחה מתיישבת בפ"ת בשכונות של יוצאי תימן- מחנה יהודה ושעריה . משפחה גדולה . האח הגדול זכריה גלוסקא ז"ל , מנהיג המשפחה החל מיד בפעילות ארגונית וציונית. הקים את התאחדות התימנים ושימש כציר בקונגרסים הציונים בבזל בטרם הקמת המדינה. לשלוש כנסות נבחר כחבר כנסת מטעם המפלגה של יוצאי תימן. אחד מבניה המפורסמים של משפחת גלוסקא הינו תא"ל עמי גלוסקא שהיה שליש הנשיא יצחק נבון והנשיא חיים הרצוג. אביה של אופירה יוסף נולד כבר בפ"ת לאח שלום-פנחס. הוא מתגייס לצבא הבריטי , לבריגדה היהודית . נלחם נגד הנאצים באירופה ועם סיום המלחמה בונה את ביתו בפ"ת ונישא לאביבה אמה של אופירה. המוסיקה והשירה היה חלק חשוב בהווי המשפחתי. אביה יוסף נהג לשיר סביב שולחן "הדיוואן" לאחר תפילת השבת. לשם לקח את ה"זמיר" שלו-אופירה, כבר מגיל צעיר. אופירה מספרת : " כל ספר שירים חדש שיצא הוא קנה עבורי." כשרונה התגלה כבר בגן הילדים. עוד לפני גיוסה לצבא כבר שרה עם מקהלת "קול ישראל" ועם התזמורת הפילהרמונית. הייתה הזמרת של להקת המחול בפ"ת. ודרכה ללהקה צבאית הייתה די מובטחת. את הבחינה לקבלה ללהקת הנח"ל ערכו לה שלום חנוך ומנחם זילברמן.

אופירה גלוסקא נישאה לחברה ללהקה נחום שגיא ולזוג בן שתי בנות. בנה גיא שגיא ממשיך דרכה והפך לזמר. אך אל דאגה אופירה ממשיכה לשיר ומבוקשת מאד בהרכבים שונים. אך ההרכב שהיא מאד אוהבת הוא המופע שלה ושל בנה גיא שניקרא " כשאמא באה הנה".
כתבה יעל שהם

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה מנהרת הזמן. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s