הכדור של זהר

זוהרם של אלופי ספורט. זמנם קצר. סיפורו של אלוף הארץ ב"יידוי פטיש" עם הקמת המדינה, היה קצר ואולי משום כך נשכח.

זוהר שהם (אדלשטיין) נולד בשנת 1933 כבנם השני של ליזה ולסיה ממייסדי קבוץ גבעת השלושה.באותה תקופה שכן הקיבוץ על גבול דרומה המערבי של פתח תקווה , מול "יד לבנים" כיום.
כבר בילדותו הצטיין בכל מקצועות הספורט כגון ריצה, שחיה, קפיצה לגובה ולרוחק, כדורגל וכדורסל וזכה בתחרויות אתלטיקה בין בתי הספר העבריים. שיחק כשוער בקבוצת הנוער בכדורגל של הפועל פתח תקווה ושיחק בהתלהבות בכדורסל במגרש הסמוך לקיבוץ.
בגיל 17 החליט להתאמן בהדיפת כדור ברזל בהדרכת מאמן האתלטיקה המהולל של הפועל פתח תקווה – מרדכי מגלי ז"ל. זוהר נוכח לדעת כי הוא מצליח להדוף את כדור הברזל לנוער במשקל 5 ק"ג מעבר ל -16 מטר ובכך קבע את התוצאה הטובה ביותר שהייתה ידועה בארץ באותה תקופה. המאמן מגלי התרשם מיכולתו והציע לו להתאמן בכדור ברזל של בוגרים במשקל 7.15 ק"ג ואם יצליח להשיג תוצאה טובה יוכל להצטרף למשלחת של "הפועל" שנסעה לתחרויות ביוגוסלביה בשנת 1951. זוהר השיג תוצאה של 14.4 מטר בהדיפת הכדור הכבד ושבר בכך את שיא "הפועל" באותה תקופה. הוא צורף למשלחת שהגיעה ליגוסלביה דרך איטליה והשתתף בתחרויות בערים זאגרב וסארייבו. זו הייתה נסיעתו הראשונה מחוץ לגבולות ישראל וכבן קיבוץ עבר חוויות רבות בנסיעה זו . כשהגיעו לזגרב כבר קיבלו אירוח של מכובדים בבית מלון על חשבון הממשלה היגוסלבית ושם לא חסר להם דבר. בתחרות עצמה הגיע זוהר למקום השני בהדיפת כדור הברזל.
העיתונות בארץ סיקרה את מסע המשלחת בעניין רב כיוון שהייתה זו משלחת הספורט הראשונה שיצאה ממדינת ישראל העצמאית.

זוהר המשיך להתאמן ולהשתתף בתחרויות בהדיפת כדור ברזל גם במסגרת האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1956 חש במיחושים בפרק ידו והחליט לפרוש מהדיפת כדור ברזל. כתחליף להדיפת כדור ברזל החל לעסוק ביידוי פטיש.
בשנת 1958 היה זוהר לאלוף הארץ ביידוי פטיש והצליח ליידות את הפטיש למרחק 50.56 מ' שיא זה החזיק מעמד 4 שנים עד שנשבר על ידי מאיר יעקובי בשנת 1962.
לפני האולימפיאדה ברומא ב 1960 נכלל זוהר בנבחרת ישראל ובסגל המצומצם לאולימפיאדה , אך זמן קצר לפני האולימפיאדה נופה מהסגל כי לא עבר את המינימום. זוהר הציע להנהלה שהוא יגיע בכוחות עצמו לרומא אבל ביקש שיסדרו לו כניסה לאימונים ותחרויות. הוא אכל עם הספורטאים ולבש את מדי האימון של הנבחרת ושהה כל הזמן עם הספורטאים למרות שלא השתתף בתחרויות . גר אצל קרובי משפחה ברומא וכך חסך בהוצאות על לינה. את הוצאות הנסיעה מימנה חברת "צים" בעזרת קשרים שהפעילו זוהר וחבריו מעינת.
זוהר עסק בשנים 1962 עד 1965 בשליחות הדרכה לנוער יהודי בארה"ב ובקורס הכנה לשליחות ובאותה תקופה לא עסק בספורט. כאשר שב מהשליחות ב-1965 חזר להתאמן ב"הפועל" פתח תקווה והשתתף גם במשלחת ספורט שהתחרתה ביוון. לאחר התחרות ביוון פרש מהספורט.
וכחבר קיבוץ באותה תקופה התחיל להשקיע את כל מרצו בקיבוץ עינת המתחדש ונשא בתפקידים חשובים בקיבוץ, היה מנהל הרפת, מזכיר ומנהל העבודה במאפיית עינת.
כיום בגיל 80 זוהר שהם גר בקיבוץ עינת קרוב לילדיו ונכדיו , עדיין עוסק בשחייה אך פעילותו הספורטיבית המאומצת בצעירותו גרמה לו בעיות בעמוד השדרה ובשנים האחרונות הוא מוגבל בתנועתו ונעזר ב"קלנועית" לתנועה בקיבוץ. את חוויותיו בצעירותו בעיסוקיו בספורט ובענפי המשק בעינת הוא זוכר היטב ומספר על קורותיו בהתלהבות.
רוחה שפירא ואחיה חזי המנהלים את ארכיון קיבוץ עינת שומרים על תמונות רבות מן הפעילות הספורטיבית שהייתה בעבר והגיעה להישגים לאומיים שכיום לצערנו נעלמו .
כתבה יעל שהם

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה מנהרת הזמן, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s