ב"אמונה" לנצח

כשהילדה עדה הילזנרט צעדה את צעדה הראשון בכניסתה לכתה ג'
בביה"ס "נצח ישראל" בפ"ת, היא לא תיארה לעצמה שתצא משם רק לאחר לא פחות מיובל שנים.
אדלה הילזנרט נולדה בהאסן שבגרמניה בשנת 1924 לחיה ויחזקאל. בת בכורה. האב סוחר- נוסע מתפרנס בקושי אך מספיק כדי שחייהם יהיו נוחים ונעימים. המשפחה שמוצאה מגליציה המזרחית עוברת לגרמניה , כמו רבים מיהודי גליציה באותה תקופה בה שפת הדיבור הייתה גרמנית. האם חיה שבאה ממשפחה ציונית –דתית למעשה רצתה לעלות כבר אז לארץ ישראל,וכך כל שנה הגישו בקשה לסרטיפיקט ואפילו שהסרטיפיקט המיוחל הגיע הם דחו את השימוש בו, משום שהחיים הנוחים והחשש מן הבלתי נודע בארץ הקודש עכב את עליתם. לאחר חמש שנים נולד אח לאדלה . יצחק, הבן הקטן נשלח בהגיע הזמן לגן ילדים נוצרי שהיה בקרבת מקום. יום אחד חזר הבן הביתה ובפיו משפט חדש שלמד מילדי הגן- " כשדם יהודי ייזל מהסכין , העולם יהיה טוב יותר". השנה 1933 שנת עלית היטלר לשלטון לאם חיה זה הספיק. הפעם היא פסקה נחרצות "יותר לא נחכה". עם רישיון העלייה(הסרטיפיקט) שהיה בידיהם, ארזו את חפציהם ועלו מידית ארצה. באותה תקופה שלרבים עדיין נדמה היה שכלום לא יקרה , הבינה משפחת הילזנרט כי רצוי לצאת ומה שיותר מהר. זה היה מזלה, כי אז עוד מותר היה לבוא עם כל הרכוש. המשפחה ארזה את חפציה והישר לפ"ת . כאן בפ"ת כבר חיו מספר מבני המשפחה.

השם אדלה הוחלף לעדה והילדה בת ה9 החלה ללמוד בכתה ג' ביהס נצח בנות. המשפחה מאז ומתמיד השתייכה למפלגת "המזרחי".
ללא מילה בעברית אך ברצון עז ללמוד השתלטה במהירות על השפה החדשה. המשפחה התמקמה בחצרה של משפחת גרף ממייסדי פ"ת. בצריף קטן אך מטופח וכפי שעדה מספרת חיה בצניעות אך בשמחה עם שכניה החדשים. כדי להסביר ולתאר את האווירה המיוחדת ששררה במושבה היא סיפרה: " ליד משפחת צבי גרף גרה משפחת סנדרוב השוחט של המושבה- הוא ואשתו ולהם הייתה תרנגולת . כל בוקר הטילה התרנגולת ביצה שהייתה להם לארוחת הבוקר. לפתע פסקה התרנגולת לספק ביצה והפליאה הייתה רבה. חשבה אשת השוחט, כי יתכן והעולים החדשים שעדיין לא התפרנסו לקחו את הביצה לארוחת הבוקר לילדיהם בקטנים. חשבה, אך לא אמרה דבר. באחד הימים הגיע השובב הקטן יצחק ובשמחה סיפר לאימו כי הוא יודע בדיוק מתי מטילה התרנגולת ומיד חוטף את הביצה ומשחק איתה ומפוצץ אותה. האם חיה נבהלה מהתעלול של בנה ורצה להתנצל בפני גברת סנדרוב. ענתה לה אשת השוחט" לא רצתי לדבר על כך. ראיתי אך חשבתי כי אולי חסר לכם מזון ובפ"ת כך קולטים עליה חדשה".
עדה הבת הגדולה סיימה את לימודיה ,נישאה לצבי קרל מאנשי הפלי"ם שגרו בקיבוצה של חנה סנש והמשיכה ללימודי הוראה. ממורה בכיתות יסודי ,הגיעה עד היותה מנהלת בית הספר "נצח ישראל" לבנות. בהשלימה 50 שנות הוראה, פרשה לגמלאות אך לא מפעילות ציבורית. אין כמעט פרס או תעודת הוקרה שהיא לא זכתה בה. גם את פרס הנשיא על מפעל חיים קבלה. אך גאוותה הגדולה היא על היותה חברת מועצת העיר הראשונה מטעם המפד"ל. כיו"ר "אמונה" ארגון נשות מזרחי שנים רבות, פעלה נמרצות לקידום מעמד האישה בחברה הדתית.
ואם זה לא מספיק- לפני עשרים וחמש שנה הקימה עם חברותיה מפעל ארוחה חמה,בשם "מעין רבקה","לא לאנשים שאין להם אוכל אלא כאלה אין להם עם מי לאכול". חמישה ימים בשבוע הן מספקות ומגישות בהתנדבות לכ30-40

חדר אוכל בית ספר נצח בנות, צלם בן נעם ניסן

חדר אוכל בית ספר נצח בנות, צלם בן נעם ניסן

היום , בעוד מספר חודשים ימלאו לה 90 שנה היא עדיין פעילה בוועדות עירייה רבות ,אין איש עיריה שאינו מכיר ומוקיר את עדה קרל.עדה נמרצת ועסוקה, מטפחת את משפחתה – ילדים, נכדים ונינים. ואומרת אני בת מזל זכיתי לחיים טובים במושבה שהפכה לעיר.
כתבה יעל שהם

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה חינוך, מנהרת הזמן. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s