אודסה בפ"ת

כשיוצא אברהם סווטיצקי בן ה18 בדרכו לארץ ישראל , הוא מגיע לעיר הנמל הרוסית אודסה, כדי לחפש אוניה ולהפליג בה. בזמן שהותו הוא עורך סיור בעיר הגדולה ורואה בה בית. הבית מוצא חן בעיניו מאד . כך בדיוק הוא רוצה את ביתו בארץ הקודש. הוא מכין תרשים יפה של הבית כולל הקשתות וקישוטי הערבסקות. מדייק בפרטים, ושומר באמתחתו את התרשים בדרכו בספינה ארצה.

אברהם סוטיצקי

אברהם סוטיצקי

ב1881 הוא נוחת ביפו ומשם הישר לירושלים. בירושלים הוא חובר לקבוצה של בנלחבריהם אנשי פ"ת שבאותה עת כבר עברו לשבת בישובם החדש יהוד ולהמשיך ולעבד את אדמתם שליד הירקון.

ראשיתה של משפחת סווטיצקי מתחיל בכפר הקטן דיקוביץ, שליד פינסק שברוסיה הלבנה. אב המשפחה קלמן נחטף מכפרו בגיל צעיר, ממש ילד, בידי חיילים מצבא הצאר הרוסי. עשרים שנה הוא משרת בצבא הצאר עד שמשחררים אותו. בגיל די מבוגר הוא מקים משפחה עם אשתו באשה-רבקה וכחקלאי עובד את אדמתו בכפר. באחד מימי החורף הקשים ברוסיה, נקלע לסופת שלגים באמצע הדרך בעוד הוא נוהג בעגלתו. החושך יורד הסופה משתוללת. הכל נראה ללא מוצא ואין מושיע. יושב קלמן סווטיצקי בעגלתו התקועה ונשבע: " אם אצא חי מפה אקח את משפחתי ואעלה לארץ אבותי- ארץ ישראל." נינו אמנון מספר כי שבועה זו היא שהביאה את החלטתו לשלוח את בנו אברהם (סבו של אמנון ) לבדוק את התנאים כדי להעלות את משפחתו ,ארצה .

דב סוטיצקי, בנו של אברהם

דב סוטיצקי, בנו של אברהם

מסתבר כי אברהם סווטיצקי ניחן במספר רב של כישרונות במכניקה ובפיזיקה שעזרו לו מאד בתקופבארץ החדשה. בעזרתו של הברון רוטשילד חוזרים מייסדי פ"ת למקומם הראשוני. אברהם כמומחה בטכנולוגיות שונות עוזר בבניית משאבות בבארות המים שבפרדסים. מקים בכיכר המייסדים משאבת מים מיוחדת שגובה יותר מעשרים מטר המונעת בכוח הרוח באמצעות "גלגל כנפיים". ונקרא לכל תקלה או בעיה בה נתקלים אכרי פ"ת. מספר אמנון סווטיצקי " כי יום אחד נשברה אחת המשאבות בפרדס. ירד אחד מעובדי המקום לתקנה. אולם רק ירד לעומק של 30 מטר, ונחנק למוות. בקש בעל הפרדס מעובד אחר כי ירד לנסות להציל את המת וגם הוא נפטר מידית. רק אז קראו לאברהם סווטיצקי. אברהם טען כי מאחר והבאר עמוקה ומכוסה כולה מחשש לזהום המים, הצטברו בה חומרים רעילים ואסור כך להיכנס ולתקנה. הוא דרש כי יסלקו את מכסה הבאר. יוריד לתוכה נר דולק ואמר " אם הנר יכבה סימן שעדיין אין מספיק חמצן במקום. וכך היה. רק לאחר שראו שהנר ממשיך לבעור הורידו את אברהם בעצמו והוא שתיקן את המשאבה והחזירה לפעולה."

סיפורו זה נפוץ בכל הארץ. אברהם המוכשר ונבון הכפיים, הפך לשם דבר. כאשר הרגיש אברהם שפירא השומר האגדי של פ"ת כי הערבים עומדים לערוך פרעות באיכרי פ"ת ומשפחותיהם, ביקש עזרה מאברהם סווטיצקי ידידו הקרוב. אברהם לקח כלי עבודה חקלאיים והפכם לכלי הגנה.

שש שנים לאחר שהתאקלם בארץ ובנה משפחה , הודיע להוריו ואחיו כי הגיע הזמן להצטרף אליו לארץ ישראל . כל משפחת סווטיצקי ההורים קלמן ובאשה –רבקה ושבעת ילדיהם התיישבו בפ"ת.

בית סוטיצקי, לפני השימור

בית סוטיצקי, לפני השימור, צלמת, נוני ירון

אברהם כפי שהבטיח לעצמו בנה את בית חלומותיו- האודיסאי ברחוב מונטיפיורי 3. והמהודרים ביותר בפ"ת. שבעה בנים ובנות נולדו לאברהם ואשתו שפרינצה. שניים מילדיהם נפטרו עוד בילדותם. הבית עבר גילגולים רבים אך לבסוף נתרם על ידי צאצאיו של אברהם לרשות עירית פ"ת והוכרז לשימור ושופץ על פי התוכנית המקורית אותה בנה אברהם. בימים אלה נחנך בבית המשומר, מוזיאון שנקרא "שיח נשים" הנותן כבוד לנשות פתח תקווה "החלוצות והחולמות".
כתבה יעל שהם

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, מנהרת הזמן, שימור אתרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על אודסה בפ"ת

  1. פינגבאק: בית סווטיצקי | הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s