דאוד אבו-יוסוף

יהודי בן שבט נוודים ממדבריות ערב, שהופיע במושבה באחד הימים בשנת 1879 והוא רכוב על סוסה לבנה אצילה וחמוש בחרב וברומח. הוא הגיע, לאחר שעלה לרגל לירושלים. במקרה, פגש דאוד ביהודה ראב. וכך סיפר יהודה: " בבוקר בהיר אחד ישבתי ליד ביתי והתחממתי בשמש, והנה עובר לפני בדוי רכוב על סוסה לבנה. לפי מנהגם של תושבי הארץ קיימתי מצוות הכנסת אורחים והצעתי לו לרדת מעל סוסתו ולשתות עמי ספל קפה".
כשראה בפ"ת אנשים ונשים לבושים בגדים אירופיים, חשב דאוד בלבו שהם "פרנג'ים" (אירופים, נוצרים). ראב שאל את דאוד אם ייאות להיות שומר במושבה, והבדוי-היהודי בן המדבר הסכים לייחד לכך שנה. ואכן בני פ"ת יצאו נשכרים משהותו במחיצתם. בעוז רוחו ובזריזותו הפיל אבו יוסוף את אימתו על השכנים הערבים ושימש דוגמה לשומרי המושבה. הוא לימד אותם את מנהגי הערבים להצטיין ברכיבה על סוס ולהשתמש בנבוט, באגרוף, בשוט ורק באין בררה – בפגיון.

הרבבה של יוסף אבו דאוד

הרבבה של יוסף אבו דאוד

דאוד היה קצר קומה, רחב גרם אבל דל בשר, שכן אכל רק פעם אחת ביום ומיעט בשתייה. נעים זמירות היה וגם הפליא לנגן – על מסרק עשוי משיער זנב סוס. באחד הימים פשטו בדווים רכובים על שדות המושבה וגמליהם רמסו והשחיתו את התבואה. באותה עת היה אבו יוסוף בקצה הרחוק של המושבה. הוא מיהר לעלות על סוסתו, טס כחץ מקשת למקום המאורע, זינק לתוך ההמון, חטף את מנהיג הבדווים, השכיב אותו על גב סוסתו ובחרב שלופה דהר סחור-סחור מסביב לפולשים עד שהללו נמלטו מן המקום. כעבור שנה נפרד דאוד אבו יוסוף לשלום ממתיישבי פ"ת ונעלם כלעומת שבא.
כתב שמאי עציון
הערת הארכיון, הרבבה מוצגת במוזיאון ראשונים בקריית המוזיאון יד לבנים

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, סיפורי פתח תקוה, שומרים, שמירה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על דאוד אבו-יוסוף

 1. אליהו אשד הגיב:

  סיפור קומיקס על דאוד אבו יוסוף על פי יגאל בן נתן יש כאן :\
  הפרש מן המדבר:https://no666.wordpress.com/2021/11/19/%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9-%d7%9e%d7%9f-%d7%94%d7%9e%d7%93%d7%91%d7%a8-%d7%a1%d7%99%d7%a4%d7%95%d7%a8-%d7%9e%d7%90%d7%aa-%d7%99%d7%92%d7%90%d7%9c-%d7%91%d7%9f-%d7%a0%d7%aa%d7%9f-%d7%95%d7%93%d7%a0/

  אחר שנת 1981 יגאל בן -נתן דרוקר נעלם מהעין הציבורית ,עיקבותיו נעלמו והוא בגדר נעדר.

  .ייתכן שעבר לחו"ל וייתכן שהוא חולה או פגוע או מת.

  אם מישהו יודע מה עלה בגורלו בבקשה צרו קשר

  elieshe@inter.net.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s