בית המסתור בשכונת חסידוף

בית המסתור בשכונת חסידוף בו הסתתר מנחם בגין

בית המסתור בשכונת חסידוף בו הסתתר מנחם בגין

פ"ת הייתה אחד הבסיסים החשובים ביותר של האצ"ל וזאת מהסיבות: מרחב ופרדסים, שהקלו על פעולות מחתרת, ומיקומה במרכז הארץ. הבריטים כינו את פ"ת בשם "עיר הטרור". בעיר היו מספר לא מבוטל של משפחות שיותר מבן משפחה אחד היה אסיר. בני פ"ת שאבו, כנראה, את רוח ההתנדבות והגבורה מיום הזיכרון בכ"ז בניסן, הוא יום העלייה לקברות גיבורי פ"ת, שנפלו בהגנה על המושבה במאורעות תרפ"א. חברי האצ"ל בפ"ת התבלטו במסירות ונכונות להקרבה. בשנת 1944 לאחר הופעת כרוז המרד ועם תחילת פעילות האצ"ל כנגד מדיניות הבריטים, החליטו להעביר את מקום מגוריו של בגין, מתל אביב לפ"ת. לאחר שהות בכמה דירות, עבר להתגורר ב"בית המסתור" שבשכונת חסידוף, בשם הבדוי "הלפרין ישראל". תקופת ה"סזון" הסתימה ביוני 1945. בתקופה זו הובאו מפקדים שבנו מחדש את הסניף. עיקר המגויסים היו מ"מחנה יהודה" ו"שעריה". אנשי האצל קיבלו שם סיוע ומסתור. כמו כן נעזרו באנשי "עין גנים", תושבי רחוב רמב"ם והורים שבניהם היו בגלות או בכלא.

בית המסתור בשכונת חסידוף בו הסתתר מנחם בגין

בית המסתור בשכונת חסידוף בו הסתתר מנחם בגין

לאנשי פ"ת היה מעמד מיוחד באצ"ל, בני פ"ת כיהנו כמפקדי האצ"ל בערים הגדולות. כאן פעלו שלשה מעולי הגרדום, 42 מבני פ"ת היו בין המגורשים לאפריקה וחבריה השתתפו בהתקפות על תחנות משטרה ומחנות צבא. בשנת 1947 השתתפו חברי האצ"ל בפ"ת בהתקפות כנגד כפרים ערביים, משטרות ומחנות-צבא בריטיים והחרמות נשק. כן השתתפו בהתקפה על יפו, בה נפלו שנים מבני פ"ת. ב – 5 למאי כבשה יחידה של האצ"ל מפ"ת את יהודיה, השמירה על הכפר נמסרה ליחידה מת"א אך הוא נכבש על ידי הערבים.

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה מחתרות, נשים במושבה, סיפורי פתח תקוה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s