הפוליטרוק רץ- בני מרשק

יורם קניוק בספרו עטור הפרסים, "תש"ח" כותב: .‬צריך לזכור שהיה אתנו המטורף המתוק הזה בני מרשק הפוליטרוק‬החסיד החילוני שחלם על מדינה יהודית.וצעק וחזר וצעק שנקים לו כבר את המדינה וחשבנו: ‬בן אדם מסכן, ‬אוהב מדינה שאינה קיימת. ‬בני רקד הורה של חסידים במכנסי חאקי בלויים עם פרבלום חגור למותניו …."‬זאת היתה הורה של איש אחד כפול אלפיים שנה….‬והוא רקד ושר "‬אל יבנה הגלילה, ‬אל יבנה הגליל….‬הדבר הכי מצחיק שקרה לי במלחמה ההיא שהקמתי מדינה תוך כדי לחימה, ‬שינה וריקוד הורה לצדו של חבר כמו בני מרשק.
בני מרשק חבר קיבוץ גבעת השלושה נולד בשנת 1906 בעיר סמרגון שבמערב רוסיה (כיום בבלארוס). אביו כיהן כרב מטעם בעיר. בהיותו נער נרצח אביו ביריות בביתו, לנגד עיניו, בעת פרעות פטליורה.‏do017559.007
בגיל 17 השתתף בסמינר של יצחק טבנקין ממנהיגי הקיבוץ המאוחד, בוורשה בירת פולין, ומשם הגיע ל"קיבוץ חוצבי האבנים" קלוסובה , שבאוקראינה. כבר שם התבלט בנכונותו לעבוד באופן מאומץ ולפעול רבות בתחום הארגוני והחברתי. הוא תרם לגיוס חברים חדשים לקיבוץ, ויצר שיטת חיים חדשה, " מי שמגיע לקלוסובה לא חוזר יותר לביתו אלא לומד את העבודה הקשה של חציבת אבנים, כדי לעבוד בה בארץ ישראל. החלוץ נשאר במקום עד קבלת "סרטיפיקט"- אישור עלייה לארץ. החלוצים עבדו בפרך, ללא תנאים סניטריים, אוכל מעופש, קרועים ובלויים, אבל עם שמחה בלב. האוקראינים בסביבה קראו לכל חלוצי "קלוסובה" –מרשקי. גם הם העריצו את האיש בעל הכריזמה המושך אחריו המונים. הבשורה של "קלוסובה" הופצה בסביבה ובכל עיירה באזור הוקמה "פלוגת קלוסובה". אלפי החלוצים שעברו בהכשרות אלה הגיעו ארצה והקימו או הצטרפו לקיבוצים קיימים מ1928-1937 . אחד הקיבוצים שקיבל הכי הרבה חלוצים מקלוסובה היה קיבוץ גבעת השלושה .לשם הגיע גם בני מרשק עם עלייתו ארצה ב1928 . את אישור העלייה ארצה קיבל מרשק מפנחס ספיר. השלטונות הפולנים עמדו לגייס אותו לצבא . פנחס ספיר שמע על כך ונתן למרשק את האישור שלו. ספיר נאלץ לחכות עד שיגיע אישור חדש.
כבר באוקראינה, הפך בני מרשק לאגדה. עם בואו לקיבוץ הוא נרתם לפעילות בכיבוש עבודה עברית, בחציבת אבנים במחצבת מגדל צדק ובנושאים ביטחוניים בהגנה. לשיא פירסומו בארץ הוא הגיע במסגרת ה"פלמ"ח". בני נקרא ה"פוליטרוק של הפלמ"ח". יורם קניוק מספר על העידוד ורוח המיוחדת, שהפיח בהם הצעירים בשעת הקרבות הכבדים בירושלים וסביבותיה. בעיקר הוא מציין את הקרב על מנזר סן סימון בקטמון , ירושלים. זה היה אחד הקרבות המכריעים בכיבוש העיר. המצב היה קשה מנשוא וכבר לא נשארו לוחמים שלא נפגעו. אי אפשר היה לפנות את הפצועים וההרוגים. עמדו להיכנע. ומרשק אמר אז " תחשבו על כך שגם הירדנים הלוחמים בכם, נפגעו וכוחותיהם אוזלים". וכפלא לפתע הצבא הירדני החל לסגת. גם בספר הבדיחות של הפלמ"ח "ילקוט הכזבים", מספרים על בני מרשק שנדד ממקום למקום והביא מנגנים וזמרים כדי לעודד את הלוחמים. באחד המקרים הסכימה "רביעית פניבש" הקלסית להופיע באחד המשלטים. בני החליט ,שכדאי שעוד לוחמים ישמעו אותם ושלח את כל אחד מן הנגנים לפלוגה אחרת.
מרשק היה כל חייו צמוד למנהיג שהעריץ יצחק טבנקין והיה נושא כליו של המנהיג הדגול. בפעילותו הציבורית והביטחונית עסק עד סוף חייו. רבים מעולי ברית המועצות חבים לו את קליטתם בארץ. במסירות אין קץ דאג לסידורם בעבודה, להשגת בית עבורם ולהקל על קליטתם.
הוא נפטר ממחלת הסרטן ב1975 ונקבר בקיבוצו גבעת השלושה. השאיר שלושה ילדים. מרי ,עלינה ויואל. בנו יואל היה פעיל בתנועת ההמונים לשחרורו של גלעד שליט. נכדתו יעל בתה של עלינה, היא מנכ"לית משרד האוצר כיום.
כתבה יעל שהם

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, מנהרת הזמן. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s