שחור על גבי עיתון, מה חגגו בני פתח תקוה בחול המועד פסח מאי 1905?

מאגר עיתונות עברית היסטורית הוא גן עדן לחוקרים וחובבי היסטוריה. אין כמו פרסומים בעיתונות כדי לשפוך אור ולחלוחית על החיים של פעם ולתת לנו מבט על התקופה. מאז ומתמיד היוו העיתונים במה להצגת דעות שונות.
העיתונות העברית נולדה במזרח אירופה במחצית השנייה של המאה ה-19. היא הייתה אחד הכלים המרכזיים בהפצת הרעיון הציוני ובעיצוב התרבות הציונית. תעיד על כל העובדה כי שניים מנשיאי ההסתדרות הציונית העולמית היו עיתונאים בעלי שם, בנימין זאב הרצל, נחום סוקולוב.
הרצל סיקר את משפט דרייפוס ואת גל האנטישמיות שפרץ בצרפת כשליח של העיתון הווינאי "הניה פראיה פרסה" בשנים 1895-1891 . השפעה הדרמטית של "משפט דרייפוס" הוא מייסד כתב עת. אנשי המערכת מהווים את המנהיגות הפוליטית של התנועה הציונית. המקביל החלו להופיע עיתונים בארץ ישראל ששימשו ככלי ביטוי לקבוצות בעלות מדיניות ותפיסות פוליטיות שונות ופעלו לגיבוש תרבות וזהות לאומית. לא פלא הוא שרב הסופרים והוגי הדעות הציוניים פרסמו מעל גבי העיתונות את דעותיהם: חיים נחמן ביאליק, אהרון דוד גורדון, יוסף חיים ברנר,אברהם שלונסקי, יעקב רבינוביץ, יוסף אהרונוביץ', משה סמילנסקי, יצחק וילקנסקי (אלעזרי-וולקני), ברל כצנלסון, נתן אלתרמן, זאב ז'בוטינסקי ועוד רבים.
מסורת הקריאה והכתיבה, יכולת הוויכוח היהודית תרמה להקמת עיתונים שבועונים ירחונים רבים. העיתונאים, מהגרים ציוניים, ראו בעבודתם שליחות אידיאית ולא רק פעילות מקצועית.
אז מה אנחנו יכולים למצוא על המושבה פתח תקווה שלא ידענו………….. עולם ומלואו של חיים ואירועים. תיאורים של נוף המושבה. תיאור של קשיי חיי היום יום. מאבק במזג אוויר. קשיי החקלאים והפרדסנים, ומה לא.

למשל…. מה קרה בחול המועד פסח השנה 1905

עיתון "השקפה" מאי 1905

עיתון "השקפה" מאי 1905

בעיתון "השקפה" של בן יהודה יש תיאור ציורי מאוד של חגיגת הנחת אבן פינה של בניין היקב. השנה היא 1905 9 בחודש מאי. כל בני המושבה לבושים בגדי חג. הנשים החזיקו פרחי שושנים. ריח נעים מלא את הרחובות שירה עליזה, שירה עברית חה ורעננה. היה טקס, הרב הניח את אבן הפינה האדון י שטמפפר נאם נאום מלא עניין ויעורר את השומעים לשלום…. "אחרי הנאומים התפזר הקהל הגדול על הגבעות היפות, מרהיבות עין בשלל צבע הפרחים, אשר בשפע יכסו את אדמתנו בימי אביב, אגודות אגודות טילו, שרו, רקדו, או ישבו לסעוד את לבם במטעמים אשר הביאו צרורים בצרורים". הכתבה מסתיימת בתפילה ש"נזכה לראות את הבניין המועיל הזה כליל בשכלולו לשמחת לב כל בוני ציון".

נוני ירון

אחראית אוספים מיוחדים

מנהלת תוכן

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, דת, יקב, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s