קמחא דפסחא בפתח תקווה

מנהג "קמחא דפסחא" הינו מנהג קדום.חג הפסח גורר באופן מסורתי עלויות גבוהות יחסית ברכישת מצרכי מזון כשר , לצורך החג.
בהלכות פסח ב"שולחן ערוך" מובא המנהג לערוך מגבית לצורך קנית חיטים לעניים (להכנת מצות) לקראת פסח, שכל בני העיר צריכים להשתתף בה. יש הרואים מקור למגבית זו כבר בתלמוד הירושלמי.
בעבר על פי רוב הייתה המגבית נעשית באופן קהילתי ומקומי, באופן דומה למגביות צדקה אחרות.מנהג היה בקרב בקהילות היהודים לאסוף תרומות ערב פסח, כדי לקנות קמח עבור אפיית המצות לליל הסדר . התרומות ניתנו לעניי העיר שלא היה בידם את היכולת לרכוש בעצמם קמח לאפיית המצות. בכל הפרוטוקולים של ועד המושבה בפתח תקווה , לפני חג הפסח, מוצאים סעיפי דיון המוקדשים לתרומות אלה. רוב התרומות ניתנו לפועלי המושבה שפנו בעניין זה לעזרת הראשות המקומית.בפרוטוקול ישיבת ועד המושבה בשנת 1926 מחליט הועד להעניק 30 לא"י (לירות ארצישראליות) לקבוצות הפועלים"מעבר" לאחר שראשיה באים לבקש עזרה לקראת פסח. פרוז'נסקי מנהיג קבוצת "מעבר" מסביר לועד שמדובר בכ1400 פועלים. הועד קובע כי הכסף ניתן כהלוואה לפועלים שיחזירו אותה בימי עבודה בפרדסים.

שלט מצה שמורה מארכיון אישי של משה רוזנקביץ

שלט מצה שמורה מארכיון אישי של משה רוזנקביץ

גם מצות שמורות שנאפו במיוחד בירושלים היו נמכרות בבית הכנסת הגדול . דודו פישר הזמר המפורסם שנולד בפתח תקווה וכיום גר בה, מספר כי סבו שמואל רוזניקוביץ שהיה גבאי בית הכנסת הגדול בשנות השלושים של המאה שעברה , היה נוסע לירושלים לקנות מצות שמורות בתפזורת. "סבא היה מכין חבילות של 3 מצות לחבילה וכל המשפחה הייתה מתגייסת לאריזה. בבית כנסת היה מוכר את החבילות למתפללים".

שמואל רוזינקביץ עולה לארץ מליטא ב1932 .

שמואל רוזנקביץ

שמואל רוזנקביץ

הוא מגיע לפתח תקווה עם מכתבי המלצה מרבני העיירה שלו בהם משבחים ומהללים את ידיעותיו בתחום הכשרות והשחיטה. בארכיון לתולדות פתח תקווה בו נמצאים מכתבי ההמלצה המקוריים ניתן לקרוא מכתבים אלה בעברית עסיסית וכך כתוב: " חמש שנים הוא עובד בקהילתנו בעבודת הזבח. ידיו ידי אומן נפלא , זריז וזהיר במלאכתו ובכל הדינים."

נכדו, דודו פישר מספר כי הסבא בהיותו גבאי בית הכנסת הגדול נתן לו את הזכות הגדולה לעזור לו "באיסוף הסידורים מיד לאחר תפילת השבת או החג.
והחלפת הפרוכת לקראת החג ולאחר צאת החג… הסתובבתי תמיד בהרגשה של איזה כיף לי שיש לי את התפקידים הללו. במיוחד כשהבחנתי במבטי הקנאה של הילדים האחרים".
בגיל 16 כבר דירבן אותו לעלות לבמה ולערוך תפילה כשליח ציבור, עם חליפת מבוגרים הגדולה על מידותיו.

פרנסי פתח תקווה הקדישו רבות למוסיקה שתשמע בחגים ובמועדים. מקהלת הילדים המפורסמת של בית הכנסת הגדול הופיעה תמיד בזמירות שבת וחג.

גם הגבאי שמואל רוזנקביץ הפליא בזמירותיו וכפי שמציין נכדו המפורסם "כל מה שאני יודע על מוזיקה יהודית מגיע מסבא שלי. את זמירות השבת שלו שרים גם הנינים שלו וגם חברים טובים שמגיעים אלינו לארוחות שבת שרים את הניגונים בסגנון המיוחד שלו. החלום שלו היה לראות אותי כחזן בבית כנסת והאכזבה שלו היתה נוראית כשהחלפתי את בימת בית הכנסת בבימת התאטרון ואולמות הקונצרטים."
ברצוננו לציין כי החומרים אודות שמואל רוזנקביץ נמסרו לארכיון על ידי בנו משה
כתבה יעל שהם
תחקיר נוני ירון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, בית יעקב, בתים היסטוריים, דת, מנהרת הזמן, שימור אתרים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s