רחוב פינשטיין חיה

הרחוב מתחיל ברחוב גיסין ונקרא ע"ש חיה פינשטיין ז"ל, שהגיעה לפ"ת עם הביאליסטוקאים ועברה את כל התלאות של המתיישבים הראשונים.
חיה בת ר' פייבל קרשם [תלמיד חכם וחובב ציון נלהב] נולדה בפולין, ב-1830. יחד עם בעלה ר' גדליה מיכל ז"ל [תלמיד חכם, סוחר, בעל מידות תרומיות, מגזע רבנים, מפעילי חובבי ציון], קנו נחלה מר' אברהם קופלמן ז"ל, כמו כל הביאליסטוקאים. הם הפליגו ארצה עם משפחתם ב-1884. כשהגיעו ליפו סירב ר' גדליה לשלם "בקשיש" לפקידים בנמל יפו: "לא אשלם שוחד על הכניסה לארצי". הוא גורש מהארץ ונפטר באותה שנה בביתו. אשתו חיה החליטה להגשים את החלטתם וירדה מהאוניה עם ארבעת ילדיה, תחילה גרו ביהוד ומימנה את חפירת הבאר בה, משם החלה לעשות כל יום את דרכה לנחלה שרכש בעלה בפ"ת. אח"כ קבעו את ביתם במושבה, על אדמתם. ייצגה באומץ ובכבוד את משפחתה בפני ועד המושבה. חיה ז"ל נפטרה בכ"ב אדר ב' תשנ"ד [1894] ומקום קבורתה בבית העלמין "סגולה". נוסיף פרטים על שניים מבניה:
ר' שמואל פינשטיין ז"ל: נולד בביאליסטוק, היה תלמיד חכם מגזע רבנים ומפעילי חובבי ציון. עלה ארצה בשנת תרמ"ג [1883] והתיישב ביהוד. סבל קשות ממחלת הקדחת. היה קשור לחלקתו והשקיע בה ממיטב חלבו ודמו. ביחד עם עבודתו חיבר גם חידושי תורה.
נפטר בה' מרחשוון תרצ"ז [1936] ומקום קבורתו בבית העלמין "סגולה".

ר' משה פינשטיין ז"ל: נולד בביאליסטוק בשנת תרכ"ג [1863], למד ב'חדרים' ובישיבה והיה פעיל בתנועת "חיבת ציון". בשנת תרמ"ג [1883] עלה עם משפחתו ארצה והתיישב ביהוד. הביא אתו כלי-עבודה חקלאיים. התמסר לעבודה ועל 500 הדונמים של נחלתו פיתח משק מגוון. היה אמיץ ועז-רוח. השתתף בקרבות ההגנה על המושבה ופעם נאבק לבדו, עם עשרה רועים שהתנפלו עליו בדרכו הביתה מיפו, וגבר עליהם. מאז ידעו הערבים לכבדו כגבור חיל וקראו לו "מוסה חייעס" [על שם אמו]. גם אשתו חוה, בת ר' משה-צבי מוולקוביסק, נשאה באומץ את תלאות הראשונים, ופעם הגנה בגופה ותינוקת בזרועותיה על הרב אריה-ליב פרומקין כשערבים התנפלו עליו. אחרי 40 שנות עמל מכר את משקו ועבר לת"א. כאן שקד על הספרות והחכמה והיה בין הראשונים ללכת להרצאות ושיעורים בבית הכנסת הגדול ועוד. נפטר בת"א בט' בתשרי תש"ח [1947].

כתב שמאי עציון

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, נשים במושבה, סיפורי פתח תקוה, רחובות, רחובות בפתח תקוה, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s