חלוקת הקרקע של אדמות המושבה

לאחר שכתבנו על הבתים הראשונים, נראה כיצד נעשתה החלוקה למגרשים:
ר' חיים משה סלור, אחד המייסדים לקח על עצמו את סידור החלקות למתיישבים, מהקרקע שנקנתה בכספי המייסדים. סלור קבע שיטה מיוחדת: הוא חילק את הקרקע לעשרה חלקים שווים, כמספר שבטי ישראל (בלי אפרים ומנשה). כל חלק כזה חילק שוב לעשר חלקות ובסה"כ – 100 חלקות. כל המגרשים היו בעלי חזית שווה. כך נתקבלו חזיתות צרות ברוחב כ-16 מטר ומגרש מלבני ארוך. בתוך המיגרש פנימה צופפו כל המבנים הדרושים למשק החקלאי: דיור, רפת, מזווה, מחסן לכלי עבודה ולול. סלור שמעולם לא למד הנדסה או תכנון, תכנן כך את המושבה החקלאית הראשונה בא"י.

משה סלור עלה לארץ עם הוריו בהיותו בן שנתיים, את מקצוע המדידה למד בכוחות עצמו. ב"ספר היובל" מופיע תיאור הותיקים כיצד למד את מקצוע המדידה: "יום אחד ראה סלור מודד גרמני, שמדד קרקעות באזור המושבה והסתייע בכמה עוזרים. ראה את העבודה ולא הבין לשם מה נצרך אותו מהנדס גרמני להביא עוזרים דווקא מבני ארצו, כאילו נשגבה היא עבודת המדידה מבינתו של איש יהודי, והתחיל מהלך בעקבותיהם של המהנדס ועוזריו והתבונן בשים לב לעבודתם, עד שלא עברו ימים מרובים ומשה סלור, שהספיק באופן כזה להשתלם בעבודת המדידה, נתמנה ע"י אותו מהנדס לאחד מעוזריו". סלור מדד את קרקעות המושבה ורשמם "בספר האחוזה" [על כך בשבוע הבא].

לאח זמן כשרצו לבנות על מגרשים אלה נתקלו בבעיה אותה לא חזה סלור, כשתכנן את המרכז למושבה ולא לעיר. גם הדרכים נמסרו לתיכנונו. רחובותיה הראשונים של המושבה היו חובבי ציון ופינסקר. במפת הרחובות והבניה, שנעשתה ע"י סלור ב – 1892 מצוינים גם הרחובות רוטשילד, נחלת צבי, מונטיפיורי, ברון הירש, שטמפפר וגוטמן. סלור הקפיד שלא יהיו במושבה רחובות מצטלבים (כדי שלא ייצרו סימן של צלב). התמחותו של סלור במקצועו הביאה אותו לעבודות מדידה בחלק גדול מהמושבות. .
כתב שמאי עציון

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, סיפורי פתח תקוה, ראשית המושבה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על חלוקת הקרקע של אדמות המושבה

  1. דליה שני הגיב:

    מדוע חילק סלור את הקרקעות בפ"ת לפי עשרה שבלים בלבד ןלא כלל גם את אפרים ומנשה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s