חלוץ תעשיית הטקסטיל אלחנן גרינברג בולטין (בולקינד)

נולד בביאליסטוק. נמנה על קבוצת "הביאליסטוקאים".
עלה לארץ עם אנשי הקבוצה בשנת 1882 באורח בלתי ליגאלי. בני משפחתו נאלצו להגיע לבירות כיוון שלא הורשו להיכנס לארץ. יהושע שטמפפר יצא לבירות וסייע להביאם לארץ.בהצהירו שאלה בני
משפחתו. המשפחה התיישבה ב"יהוד".
אלחנן התנסה עם כל חברי הקבוצה בלבטי קליטה ראשונים. למד בישיבת הרב מרדכי גימפל, ייסד עם חבריו את השותפות "אחווה ועבודה" לרכישת ציוד חקלאי ולעיבוד משותף של האדמה. תנאי החיים הקשים ומיעוט היבול הביאו אותו להחלטה לנסות מזלו במלאכתו הישנה-תעשיית אריגים. במו ידיו הקים את בית החרושת לטוויה, ייבא מכונות טוויה מביאליסטוק, רכש צמר מערביי הארץ, ובעזרת 20 נערים שהביא מבית יתומים בירושלים, החל באריגת "עבאיות" "וטליתות". מדי פעם יצא רכוב על חמורו לרכוש צמר אצל כפריים ערבים לעיתים נשדד במסעותיו.
בעת ביקור הברון בארץ ב – 1887, הגיע עם מלוויו ל"יהוד" לראות את מפעל חלוץ התעשייה, הברון התפעל מהיוזמה ושאל במה יוכל לסייע. בולקין ענה שאיננו רוצה תרומה, ויעדיף שתוזמן אצלו סחורה. מיד הזמין הברון 300 "טליתות" ו-300 "עבאיות" מתוך מטרה לחלקן כלבוש מתאים לאיכרי המושבות.
בולקין זכה לאהדת הברון, אך, לא לאהדת פקידיו. הקושי בהשגת חומרי גלם ובשיווק התוצרת, הכריעו את עתיד המפעל, לאחר 3 שנות פעילות נסגרה המטוויה על נוליה ומכונותיה. כל הציוד נתרם לבית המלאכה של "כל ישראל חברים" בירושלים, ושימש כבסיס להקמת מטוויה בבית הספר. אלחנן עבר לעבוד ביקב הברון ב"ראשון לציון" כמכונאי מומחה. עם עזיבת "יהוד" וחזרה להתיישבות בפ"ת עברה המשפחה להתגורר בראשון לציון.
ר' אלחנן נפטר ב-1905, ונקבר בהר הזיתים בירושלים.

קראו על אלחנן בולקינד בויקיפדיה
אילן יוחסים של משפחת בולקינד

כתב שמאי עציון

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה מנהרת הזמן, שימור אתרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s