עיתונות עברית היסטורית – "הצפירה" [מחצית המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20]

"הצפירה" – מכתב עתי משמיע חדשות [רחוב על שמו בקרית מטלון, ראה גיליון 339 תשע"ג]
העיתון העברי הראשון בפולין, שיצא לאור בהפסקות בין השנים 1862 עד 1931 בוורשה ובברלין. נוסד בוורשה בינואר 1862, ע"י ר' חיים זליג סלונימסקי כשבועון, ומ-1886 כיומון, שעיקר תכליתו לספק חדשות אקטואליות בקשר ליהודים ומידע חשוב במדעי הטבע והמצאות חדשות. נועד לציבור השמרני-חסידי בפולין, לכן הדגיש העורך כי עין סתירה בין האמונה הדתית להשכלה מדעית. נמנע מלהתערב במאבקים המשכיליים על תיקון ההלכה או בסוגיות פוליטיות השנויות במחלוקת. נחום סוקולוב הצעיר החל להשתתף ב"הצפירה" ב-1876, בהיותו בן 17. נוכחותו גברה עד שנעשה לעורך-בפועל וכתב בעצמו את רוב מדורי העיתון.
עם התעוררותה של תנועת "חיבת-ציון" בעקבות הפרעות ברוסיה, התנהל בעיתון ויכוח מתמיד על טיבה ויעדיה של התנועה הלאומית, בו נקט סוקולוב עמדה מסויגת כלפי סיכויי ההתיישבות בא"י. מאז שהפך ליומון הרחיב אותו סוקולוב בכיוונים שונים. והוכנסו בו שורה של חידושים עיתונאיים.
זיקתו של "הצפירה" לציונות ידעה תמורות ותנודות. הזהירות המסויגת כלפי "חיבת-ציון", נמשכה גם עם הספקנות כלפי "מדינת היהודים" [1896] של הרצל. שינוי חל עם השתתפותו של סוקולוב בקונגרס הציוני הראשון [1897]. סוקולוב הפך לתומך נלהב של הרצל והציונות המדינית. התגייס להסברה בקרב החוגים הדתיים והפך את "הצפירה" לביטאון ציוני-הרצליאני מובהק.
בשנים הראשונות של המאה ה-20 הייתה תפוצת העיתון בשיא. העיתון נעשה למרכזי באימפריה הרוסית ואף מעבר לה. רבים מהסופרים הצעירים מצאו אפשרות ביטוי ב"הצפירה". הוסיף אף מוסף ספרותי שבועי בחוברת נפרדת. בפברואר 1906 סגרה הצנזורה את העיתון והוא חודש רק באוקטובר 1910 בניהול חברת מניות ובעריכת דוד פרישמן ושמואל טשרנוביץ. סוקולוב שהתמסר לפעילות בתנועה הציונית הוסיף להשתתף רק כאורח.
עם מלחמת העולם הראשונה נקלע העיתון לקשיים כלכליים עד שב-1917 נאלצה ההסתדרות הציונית , שפרשה עליו את חסותה, להפכו לשבועון, אך הוא נסגר ב-1919. היו ניסיונות לחדש את הופעתו בהפסקות, אך באוגוסט 1931 נסגר סופית.
ר' חיים זליג (בן יעקב) סְלוֹנִימְסקי31 במרץ1810, ביאליסטוק -15 במאי1904, א' בסיווןה'תרס"ד, ורשה. היה מוציא לאורעברי, אסטרונום, ממציא, עורך מדעי, מייסדו ועורכו הראשון של עיתון "הצפירה",צנזור רשמי מטעם השלטון הצארי בעיר ז'יטומיר וראש בית המדרש הממשלתי לרבנים שם.

נחום ט' סוקולוב10 בינואר1859, וישוגרוד, ליד פלוצק – 17 במאי1936, לונדון. הנשיא החמישי של ההסתדרות הציונית העולמית, מנהיג ציוני, סופר, משורר ומחלוצי העיתונות העברית.
כתב שמאי עציון

קישור לעמוד בויקיפדיה עיתון הצפירה

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה סיפורי פתח תקוה, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s