"המצפה" – לשכת האבודה הראשונה

פתיחת הלשכה היה אירוע חשוב בחיי הפועלים במושבה, ובא לתת מענה לפועלים, כשמטרתם – חדירה לשוק העבודה במושבה. הדרך להשגת עבודה במושבה, הייתה, לעבור בין האיכרים נותני העבודה, לנסות ולשכנעם לתת לפועל עבודה בפרדסיהם. לחלופין, יכול היה הפועל להתכנס על יד הפוסטה(דואר) ב"בירג'ה", יחד עם מאות פועלים יהודים וערבים, ולעבור עלבון, סבל והשפלה בציפייה להשגת יום עבודה (היו ממששים את שריריהם לבדוק אם יש בכוחם לעבוד). לשם כך, נבחר ועד פועלים ששם לו למטרה לסדר את ענייני חלוקת העבודה במושבה.
ביום א' כ"ו טבת תרע"ג, 5 בינואר 1913, נפתחה לשכת העבודה של ההסתדרות "מצפה", שנועדה למלא באופן מסודר את מקומה של ה"בירג'ה" – "שוק העבודה" שפעל ליד הפוסטה.

הבירג'ה, שוק העבודה לפועלים יהודים וערבים

הבירג'ה, שוק העבודה לפועלים יהודים וערבים, שנות ה- 20-30, צלם לא ידוע

הלשכה לא נתנה מענה מיידי לכל דורש עבודה, אך גרמה לשינוי דמות ה"שוק" ליד הפוסטה. ראוי לציון שיתוף הפעולה בין ועד הפועלים לוועד המושבה. אלה איפשרו להדביק מודעות על פעילות "מצפה", ופעלו בקרב האיכרים שיקבלו פועלים רק באמצעותה, לא רק בעבודות בחקלאות ובפרדס אלא גם בעבודת בניין. הלשכה כבשה את שוק העבודה במושבה, ופנו אליה גם ממושבות אחרות.
(הפועל הצעיר, תרע"ג גיליון 25): "…לשכת העבודה "מצפה" מתפתחת יפה, רכשה את אמונם של הפועלים ושל נותני העבודה גם יחד. פונים אליה גם מהמושבות הקרובות והרחוקות ואפילו מחוץ לארץ מתחילים לפנות אליה בשאלות אינפורמציה. בפ"ת שהייתה תמיד, המרכז היותר גדול לפועלים, הולך ומתפתח המוסד היותר חשוב בשביל הפועלים. מה שלא יכול היה להיברא ולהתקיים באופן מלאכותי, על ידי החלטות, פרינציפ וריב מפלגות, הולך ונברא ע"י דרישת החיים באופן טבעי…" .
כתב שמאי עציון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה סיפורי פתח תקוה, עבודה עברית, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s