ברוך אורן

ברוך אורן, איש יקר ומכובד. אין עדיין רחוב ע"ש. ב-1953 ייסד וניהל את בית "יד לבנים" בפ"ת, מפעל ההנצחה הראשון במדינה. חתן פרס ישראל משנת 1980 ויקיר פ"ת משנת 1982.
ברוך נולד להוריו יעקב וגולדה סוסנוביק בשנת 1915 בפולין. בוגר ישיבה ובית-מדרש למורים בפולין. הוסמך כמורה. פעל בתנועת "הנוער-הציוני". לאחר מלה"ע השנייה, נמלט עם אחיו הבכור, מנחם, לליטא. ב-1941, עלה דרך המזרח הרחוק לא"י. כך הוא מתאר בסיפור "יציאת מצרים שלי": "עשרות אלפי ק"מ של מסע 'משגע' מפולין לליטא, מליטא לרוסיה, מרוסיה ליפן, מיפן לסין, להונגקונג, לציילון, להודו, לעדן ולמצרים. עד שסוף-סוף, הרגל דורכת על אדמת החוף הנכסף והחלום לא חלום כבר…". מי שעזר להם לעבור דרך יפן, היה חסיד אומות העולם, הדיפלומט היפני בקובנה, צ'יאונה סוגיהארה. עם הגיעו ארצה הגיע לקיבוץ תל-יוסף ועסק שם בהוראה. בשנת 1944 עבר לפ"ת ובנה בה את ביתו. נישא לרבקה לבית ד"ר אפשטיין.
בשנים 1948-1944 לימד בבית-החינוך לילדי עובדים בפ"ת. פעל בארגון ה"הגנה". השתתף במלחמת הקוממיות כקצין תרבות בגדוד "העין". נשלח ע"י הסוכנות והג'וינט למחנות שארית הפליטה בגרמניה. שם ריכז את מפעל החינוך במשך שנתיים.
שימש כסופר "דבר" בגרמניה וקצין יחסי ציבור ליד הנציגות היהודית במינכן. כתב לעיתונות הילדים, לעיתונות היומית, לילקוט "קטיף" ל"מורשת" ולעיתונות המקומית. פירסם סיפורי ילדים ומחקרים על תולדות אם-המושבות והצלת שרידי העם. הכין תכניות ל"קול ישראל" ולטלוויזיה. ערך את שלושת ספרי ארגון ותיקי ה"הגנה".

ברוך ארון יושב בתוך חלל מוזיאון פתח תקוה לאמנות, צלם, טודי זכריה שדה

ברוך ארון יושב בתוך חלל מוזיאון פתח תקוה לאמנות, צלם, טודי זכריה שדה

ברוך פעל בהתנדבות למען ארגון חברי ה"הגנה", האגודה למען החייל, ארגון ההורים השכולים, חבר בועדת האימוץ של בה"ד 1, מד"א, בית נטע [מרכז לתולדות כיבוש העבודה וידע הסתדרותי שע"י מועצת פועלי פ"ת], ארגון הקשישים, נעמת, מוזיאוני ישראל ועוד. היה חבר כבוד בארגון הבינלאומי לציירי פה ורגל ובאגודת הציירים והפסלים בישראל. חבר ותיק במפא"י ובתנועת העבודה.
נציין את המלצת ועדת השופטים להעניק לו את פרס ישראל: "על התרומה המיוחדת לטובת המדינה והחברה בכללה – מפעלי הנצחה לבנים לבית יד-לבנים בפ"ת, ולך כיוצרו, על מפעל חייך".
ברוך אורן ז"ל נפטר בה' בתמוז תשס"ד [2004] ומקום קבורתו בבית העלמין "סגולה" בפ"ת.
כתב שמאי עציון

הערת הארכיון:
ברוך אורן, קישור לעמוד בויקיפדיה
ברוך אורן קישור לעמוד באתר הארכיון לתולדות פתח תקוה
ברוך אורן לקסיקון הספרות העברית החדשה

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, אמנות, יד לבנים, נופלי פתח תקוה, סופרים, סיפורי פתח תקוה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s