מאה שנה למותה – סיפורה של אסתר-איטה שטמפפר

"ראי סבתא. זכית וילדת צאצאים לתפארת. נאמנים למורשת אבותיך ולמורשתך הברוכה. אוהבי העם והארץ. ראי כאן היום צאצאי ילדיך אלי' דוד, שושנה, רבקה, בנימין, דכה לאה, יהודית ועוד קרוביך ומוקירי זכרך. אנו מניחים אבן על קברך היום. לזכרון תמיד."
דברים אלה נשאה דר' זהבה בן דב נכדתה של אסתר-איטה שטמפפר על קברה, במלאת 100 שנה למותה. לא כל אחד זוכה כי צאצאיו משלושה דורות יעמדו כך ויספדו לו. זכתה אסתר-איטה כי נינתה דר' זהבה בן דב חקרה במשך שנים את תולדות משפחתה המפוארת והגיעה במחקרה לעומק הדורות עד תקופת ממלכת יהודה וחזרו לארצם אחרי אלפיים שנות גלות, לחדש את ההתיישבות היהודית בירושלים ולבנות את "אם המושבות", פתח תקווה.
ב1825 עולה לירושלים בחור צעיר מתלמידי "הגאון מוילנה" כדי להחיות את הישוב היהודי בירושלים ושמו יצחק רוזנטל. כששאלו אותו מהיכן הגיע אמר מהעיר דנציג שבפרוסיה. כך התווסף לשמו הכנוי דנציגר, כי בא מדנציג. עם הזמן הפך הכנוי לשם משפחה. יצחק רוזנטל-דנציגר מתחתן עם רייזל שקורותיה מופלאים עוד יותר אך לא נפרטם כאן. לזוג הזה נולדו בן ושתי בנות. הבן חיזקיה-יעקב נישא לגולדה ואילו הבת דכה נשאת ליהושע שטמפפר. בתו השלישית גוטה שנישאה למשפחת צוובנר-שאג מירושלים..4a
אסתר-איטה בתם של חזקיה-יעקב וגולדה רוזנטל, נולדה בירושלים בשכונת "בתי מחסה" שלמרות השם זו הייתה השכונה היהודית הראשונה בין חומות העיר העתיקה, שנבנתה על ידי יהודים של כולל הו"ד- יהודי הולנד וגרמניה. בתיה של השכונה היו גדולים ומרווחים וצופים אל נחל קדרון.אסתר איטה היפיפיה. גבוהת-קומה והדורה בלבושה , אמונה בידיה על מלאכת הריקמה והקרושה, נישאת לבן דודה שלמה שטמפפר בנו של יהושוע ודכיה ממייסדי פתח תקווה. הזוג הצעיר בעלי חינוך ציוני-דתי, מקימים את ביתם במושבה. בית פתוח לכל עזרה לנזקקים. בזוג הצעיר פועל רבות בעסקי ציבור.הם תומכים בפליטים ומגורשים של המשטר העותומני ששלט באותה עת בארץ-ישראל, והיא עקרת הבית מבשלת עבורם וסועדת חולים ועניים. אסתר-איטה יולדת לשלמה שטמפפר חמישה ילדים אחד אחרי השני ,אולם בלידת הבת הששית קבלה זהום שלאחר לידה ונפטרה תוך שלושה ימים. המיילדת הובאה במיוחד מירושלים.כאשר נינתה זהבה מספרת זאת היא מוסיפה בכאב "אינני רוצה להגיד לך מה שמה של המיילדת", עד היום ישנם דברים שראוי שלא לדבר עליהם. שלמה שטמפפר הצדיק איש הנשמה שנותן את כולו לעזרה לציבור נשאר עם חמישה ילדים קטנים ותינוקת בת שלושה ימים. הוא רוצה לקבור את אשתו היקרה בבית הקברות בסגולה אולם אין בידו מספיק כסף כדי לקנות משטח שיש ולחרוט עליו את שם אשתו המנוחה. בלית ברירה הוא נוטל את משטח השיש מן המטבח עליו הכינה אשתו את ארוחתם ושם אותו על קברה ועליו חורט את הכתוב. כך נושאת אסתר-איטה את מטבחה- ביתה עליה זה מאה שנה.
שלמה שטמפפר האומלל מגדל את ילדיו בביתו הדל , מטפח את פרדס תפוחי-הזהב ועוסק בעסקי ציבור. אשתו לא זכתה לראותו מוכתר לראש העיר הראשון של פתח תקווה ב1937. אולם בניו, נכדיו וניניו הפזורים ברחבי הארץ ראויים לכבוד בזכות עצמם על תרומתם לארץ. בנימין בנתה של אסתר-איטה שלמד במחזור הראשון של האוניברסיטה העברית בירושלים היה גם בין מייסדי נתניה והמוכתר הראשון שלה.נכדו של שלמה שטמפפר הוא הגאוגרף המפורסם יהושע בן-אריה חתן פרס ישראל. ויש עוד רבים וגדולים.
כתבה יעל שהם

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, מנהרת הזמן, נשים במושבה, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s