רחוב אלתר מיהוד – אלתר יוסף קלונימוס לייבוביץ

הרחוב נמצא בין הרחובות רוטשילד ובן-יהודה. ע"ש ר' אלתר יוסף קלונימוס לייבוביץ. נולד בירושלים בשנת תרכ"א [1861], עבד כשכיר אצל הברון ושטמפפר. בירושלים למד בישיבה אך מאס להתקיים שם מכספי החלוקה והגיע לפ"ת, בתקופת יהודייה [ששמה העברי הוא יהוד]. התיישב ביהוד ולכן כונה שם ר' אלתר מיהוד. כרבים אחרים כיתת רגליו כל יום, אל אדמתו בפ"ת. ובחזרה ליהוד. חי חיי דחקות כל ימיו ובכל זאת הצליח לרכוש לעצמו מגרש במושבה ובנה עליו בית מחימר. נטע כרם בן 10 דונם שהיה למופת לכל נוטעי הכרמים במושבה.השתתף בהגנה על המושבה בכל מקרי ההתנפלויות. באחת ההתנפלויות ספג ר' אלתר מכות נמרצות, אשר כתוצאה מהן חלה ומת. נקבר בהר-הזיתים.
רעייתו: חנה בת שלמה אזולאי, נצר למשפחת ר' חיים דוד אזולאי-החיד"א. דור שביעי בארץ. נולדה בעיר העתיקה בירושלים. לאחר נישואיה התיישבה בפ"ת.ביתם היה מקובל בין איכרי המושבה. בחג הסוכות היו מתכנסים בסוכתם שרים ומבלים כשאלתר מנגן בכינור וחנה מתופפת.לאחר מות בעלה חינכה לבדה את ילדיה במסירות ודאגה. נאחזה בעקשנות בחלקת אדמתה כשהיא נעזרת באיכרי המושבה. בלילות היתה יושבת בפתח ביתה ושומרת על ילדיה כשנבוט בידה. כל חייה דאגה לענייני ירושלים ואספה צדקה גם לאחר שנתעוורה בשנות חייה האחרונות.נפטרה בשנת תש"ז-1947.
ר' אלתר חי ביהוד עם המתיישבים הביאליסטוקאים של פ"ת [גיליון 7, פר' בא תשס"ו].
לא רחוק משם יש רח' בשם יהוד, ע"ש העיר הקדומה. הרחוב נמצא בין הרחובות כץ ורוטשילד.
כתב שמאי עציון

הערת הארכיון
מכתב שנמצא בארכיון השופך אור על דמותו של יוסף אלתר קולונימוס ליבוביץ.
נמסר על ידי ביתו הניה ליבוביץ איתו של אליהו ירקוני – גרינפלד.
המכתה נמצא בתיק 6.33.2 מספר פריט 6569. חטיבת ברוך אורן

יזכר נא שמו של העובד הצנוע הזה בין כל בוני המושבה פתח תקוה ומגיניה. נולד בירושלים בעיר העתיקה בשנת תרכ"א ומת בתר"ס.
לפני חתונתו למד בישיבות ואחר פתח לו חנות, והוסד פ"ת עזב את ירושלים ואת חוצותיה הצרים והאפלים ויצר יחד עם אשתו הצעירה חנה אל השדה ואל העבודה.
הוא התישב ביהודיה (כנו אותו בשם ר' אלתר מיהודיה) ובכל בוקר היה הולך לעבודה בפ"ת, אשר שם עבד כשכיר יום בנחלת ר' י. שטמפפר ז"ל ואחר אצל הברון. הוא חי חיי עוני וצמצום, בשכר העבודה המועטה מצא לו ולמשפחתו את לחמו הדל וגם עלה בידו לחסוך מעט כסף ורכש לו מגרש בפ"ת.
אחרי שובו מעבודה אצל אחרים היה עושה לביתו: בנה בעצם ידיו בית חומר, סדר לו משק קטן, רכש תרנגולות, פרה, ובן הישיבה הזה הפך לפועל חרוץ. עבד כל מיני עבודות בפלחה ובנטיעות וגם בבנאות ונגרות שלח ידו והצליח בכל אשר עבד. כאשר עלה בידו לרכוש חלקת אדמה בת 10 דונאם – נטע בה כרם ענבים. עבדו בהצלחה מרובה והרכם הזה היה למופת לכל נוטעי הכרמים אשר במושבה.
בכל מקרי ההתנפלות על המושבה היה ר' יוסף אלתר בין מגיניה. בשנת 1890 כשהתנפלו ערבי אבו רבח על הג'דר והתחילו לחרוש – השטתח ר' אלתר על האדמה לפני השוורים ולא נתן לחרוש. בעת מעשה לא הרגיש במהלומות שחלקו לו הערבים. אחרי זמן מה חלה מהמכות ומת.
תהה נפשו צרופה בין כל הנשמות היקרות שלקחו חלק בבנין מושבתנו ומסרו את נפשם בעד קיומה.

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, סיפורי פתח תקוה, ראשית המושבה, רחובות, רחובות בפתח תקוה, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s