ר' יחיאל מכל פינס (1913-1843)

סופר ציוני, מאבות הציונות הדתית, ממיישבי א"י והוגה דעות. היה בין האישים המרכזיים, שליוו את ייסוד פ"ת והתפתחותה בשנים הראשונות להקמתה. מראשוני מתיישבי יהודיה ופ"ת.
נולד ברוז'ינו שבחבל גרודנא, בבלרוס [אז פולין], להורים אדוקים ועשירים. הטיף ליישוב הארץ, ללאומיות ולא לאמנציפציה. דחה את דברי החרדים בגנות דחיקת הקץ. כן תמך בחינוך תיכוני.
1878 נשלח לייסד את 'מזכרת משה', מטעם קרן מונטיפיורי, והשתתף בקידום היישוב החדש והמושבות בא"י. פינס יצא, בגלוי, נגד אנשי היישוב הישן, בגלל רדיפות הקנאים הירושלמיים. המהרי"ל דיסקין [מרבני ירושלים, שייסד את בית היתומים], החרים אותו, כשהקים מוסד ששילב לימודי מלאכה לצד תורה. לבסוף שינה את דעתו והפך לתומך היישוב הישן.
1882 עסק בגאולת אדמות פ"ת. הסתבך, כאשר לא הצליח להשלים את הליך הרכישה והקונים האשימוהו בחוסר יושר. האשמות אמנם יושבו אך השאירו טעם מר.
פינס קידם בברכה את אנשי ביל"ו, שמצאו בו פטרון למרות חילוניותם, ואיתם הקים אגודת בעלי מלאכה: 'שיבת החרש והמסגר'. המפעל נכשל, אך הוא המשיך לסייע להם. השיג להם כספים תוך הסתכנות גדולה ומכר את הקרקע לחובבי ציון כדי שיישבו עליה את אנשי ביל"ו.
ב-1878 מינו אותו 'חובבי ציון' כממונה מטעמם בא"י, הוא ניצל את מעמדו לסיוע לאנשי גדרה. הם אף נעתרו לבקשתו והסכימו לשבות בשנת השמיטה ב-1889, למרות ריחוקם מהדת.
1890 קיבל תפקיד משני בארגון הסתרים 'בני משה' , סניף של חובבי ציון בראשות אחד העם. זה הביא למאבקים בינו לולדימיר [זאב] טיומקין [מחובבי ציון ברוסיה], שהיה רחוק מהמסורת.
1892 סייע לעולים עניים, מכסף שהופקד לקניית אדמות, זה גרם לפיטוריו. 1893 חבר לאנשי היישוב הישן, ואף הואשם איתם בהלשנה על בן-יהודה, כאילו הוא מטיף למרד. נבחר למזכירות היישוב הישן ולימד תלמוד. אמנם לא זנח לגמרי את אמונותיו הציוניות, ונרתם למאבק נגד רעיון הבית היהודי באוגנדה.
הסתבך בבעיות כלכליות בגלל בית האבות של ירושלים ונאלץ לגלות. חזר לירושלים ב-1913, חולה ורצוץ. נפטר בה. לאחר מותו הועלה זכרו על נס ויריביו סלחו לו.
על שמו קרוי המושב 'כפר פינס'.
כתב שמאי עציון

הערת הארכיון
עוד קראו אודות יחיאל מכל פינס בקישור המצורפים
לקסיקון הספרות העברית החדשה

ויקיפדיה

"על יחיאל מיכל פינס", ח"נ ביאליק. דברים שאמר ביאליק על פינס באספת "חובבי שפת עבר" באודיסה, ניסן תרע"ג. מתוך פרוייקט בן יהודה

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, סיפורי פתח תקוה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s