החווה והסמינר – אתר מורשת וריאה ירוקה

נדמה שכל מי שגדל וחי את פ"ת מכיר את החווה החקלאית. המקום מושרש בזיכרון הקולקטיבי של רבבות תלמידים, תושבים ותושבים לשעבר. החווה, ובית הספר הארצי לעובדי חינוך ונוער הסמוך (לשעבר סמינר שיין), הממוקמים ברחוב קפלן , מוכרים לתושבי העיר כאתרים ירוקים בעלי חשיבות נופית. אולם, לאתרים הללו יש גם חשיבות היסטורית עבור מפעל ההתיישבות, המורשת הלאומית והתפתחות מערכת החינוך בארץ. שני המוסדות הללו מהווים המשך רציף לבית הספר המחוזי, שהוקם ביזמתה של רוזה כהן [אמו של רבין], שפעל במקום, שנוסד בשנת 1934 בקיבוץ גבעת השלושה (במקומו ההיסטורי בפ"ת), ושבו התחנכו דמויות מתולדות תקומת המדינה, מתחומי הביטחון, החינוך, התרבות והיצירה. כגון: יצחק רבין, רחבעם זאבי, רפי איתן, שאול ביבר ועוד.
בית הספר המחוזי הוקם תחילה, באופן זמני, בשטח קיבוץ גבעת השלושה, ולאחר שנמצאה עבורו קרקע מתאימה בסמוך, עבר למתחם הנוכחי. מוסד זה התאפיין ברוח החלוציות והיצירה, בחינוך לעבודה, בחיי חברה ובעיצוב דמות המפעל החינוכי מתוך התלהבות, מסירות ואמונה.
כיום משמשת החווה את תלמידי בתי הספר, שלומדים בה כיצד מייצרים מוצרים חקלאיים, הלכה למעשה.המקום מרשים ביופיו ובהוד הקדומים שבו.
לאור הרגישות הסביבתית והערכית של האתר כמוסד חינוכי המשרת אלפי תלמידים, ובהיותו אתר מורשת וריאה ירוקה, הציעו "עמותת פ"ת זה אני" והחברה להגנת הטבע בפ"ת, בהמלצת המועצה לשימור אתרים, לשמר את החווה כאתר ביקור לאומי לטובת כלל הציבור והדורות הבאים. אכן, לשימור האתר יש חשיבות מירבית.
כתב שמאי עציון

הערת הארכיון
קישור לעמוד בו מצגת מכנס בוגרים של החווה החקלאית שהתקיים ב 27 למאי 2007 בקריית המוזיאונים בית יד לבנים
קישור לאתר המתאר את המאבק לשימור של החווה החקלאית וחדר האוכל של קיבוץ גבעת השלושה
קישור לאתר של החווה החקלאית
קישור לעמוד פייסבוק של החווה
שימור מורשת בחווה החקלאית
פעילות אמנותית חינוכית בשיתוף מוזיאון פתח תקוה לאמנות ובית ברל

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה חינוך, שימור אתרים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s