הרב ראובן כ"ץ זצ"ל

נולד באולשן בשנת תר"מ. הצטיין מנעוריו בכישרונותיו הרבים. בן י"א שנים כבר היה בקי במסכתות אחדות עם תוספות. למד בישיבות רבות. כונה "העילוי מאולשן". הוכשר לרבנות בסטויפץ, עיר מגורי חמיו. שם החל בהגדת שעורי תורה והלכה. בן כ"ג נבחר לרב בסליב. משם המשיך לאדמור וסטביסק – ערים שנודעו ברבנים גדולי שם. בתקופת מלחמת העולם הראשונה נחלץ לפעולות ומעשים גדולים, בשיקום מוסדות תורה שנחרבו. עמד בראש וועד העזרה האמריקאית במחוז גרודנה. אירגן את עבודות הקהילות, שברבות מהם הקים מיליציות יהודיות לשמירה ולהגנה. בשנת תרצ"ב עלה ארצה והוכתר לרבה של פ"ת. כיהן בתפקיד זה ל"ב שנים. ביום י"ז במרחשוון תשכ"ד נפטר והובא למנוחות בבית העלמין המקומי. חיבר את כמה ספרי שו"ת. על שם ספרו נקרא רח' 'דגל ראובן' בכפר גנים.
כאן ברצוני להוסיף זיכרון ילדות שלי: הייתי כבן 10, המצב הכלכלי היה לא טוב. לקראת אחת השבתות החליטה אמי ע"ה לקנות עוף. הלכה לשוחט, מרטה את הנוצות פתחה את העוף, ומשהו לא נראה לה. בקשה ממני ללכת לרב כ"ץ שגר ברחוב מונטיפיורי, לשאול אותו האם העוף בסדר, הגעתי לבית הרב, הראיתי לו את העוף, הוא הסתכל ואח"כ פנה אלי ושאל: "ילד, מה עושה אביך?" עניתי לו שאבי פועל בביח"ר ואז אמר לי: "אמור לאמא שהעוף
כשר". זה היה הרב כ"ץ, שהבין כי באותם ימים, לא יכלו להרשות לעצמם לקנות עופות, לכן החליט שנהנה מהספק. דירתו הפשוטה והצנועה הראתה על ענוותנותו של הגאון.

בנו, הרב שמעון נולד בכ' תמוז תרס"ד (1904). היה תלמיד חכם והוסמך להוראה. בשנת 1929 נקרא אביו לשליחות ור' שמעון מילא בתקופה זו את תפקיד רב הקהילה בסטאוויסק. בשנת תרצ"ג ( (1933) עלה בעקבות הוריו לארץ והשתקע בפ"ת. פעל לשיקומה של הישיבה הגדולה. היה פעיל בהגנה וממייסדי הפלוגה הדתית בגוש דן עליה פיקד. היה ממייסדי בית האבות וחבר בהנהלתו עד מותו. בשנים 1955-1940 נבחר למועצת העירייה מטעם אגודת ישראל, במסגרת זו פעל רבות בענייני היהדות הדתית בעיר. בשירותו הצבאי נתמנה לראש השרות הדתי והשתחרר בדרגת סרן. שימש כמזכיר בית הדין הרבני באיזור פ"ת והיה פעיל בתחום התרת עגונות. יצר קשרים בעולם כולו כדי לאתר בעלים ש"נעלמו". בתחום זה זכתה פעילותו להצלחה רבה. נפטר בשנת 1985.
על שמו נקרא רחוב "חסדי שמעון", בשכונת עמישב. הרחוב נקרא בעבר "מתיר העגונות", בעקבות בקשת הדיירים, שונה שם הרחוב ביולי 1997 ל"חסדי שמעון".
כתב שמאי עציון

הרב כץ מבקר בישיבת לומז'ה, תאריך לא ידוע, צלם בן נעם ניסן

הרב כץ מבקר בישיבת לומז'ה, תאריך לא ידוע, צלם בן נעם ניסן

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, סיפורי פתח תקוה, רבנים, רחובות בפתח תקוה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s