מאפיית בומבי (המאפייה הראשונה)

המאפייה הייתה ממוקמת ברח' סלור. סיפורה של המאפייה קשור בקורות משפחת בומבי, שהגיעה מפרס. אבי המשפחה ר' מרדכי, נולד ב-1855. עלה ארצה ב-1888. לאחר שהות קצרה בירושלים, הצטרף למתיישבים הראשונים של פ"ת. הועסק כפועל בכרמי לחמן וכגנן במשקי הברון. רצה להקים מאפייה, אך נתקל בקשיים בעיקר בגלל סירובם של האיכרים למכור לו חלקת אדמה להקמת המאפייה, מחשש לעשן ולכלוך. מה גם, שנשות המושבה, נהגו לאפות בעצמן בטבון בחצר.

מורדכי בומבי ובניו, תרומת בינה גלזר

משפחת בומבי, תרומת בינה גלזר


לבסוף הסכימה משפחת גרף למכור את חלקה האחורי של חצרה לבומבי, כדי שיקים שם את המאפייה והיה האופה הראשון במושבה. ליד המאפייה הקימה המשפחה את ביתה. המאפייה נבנתה מלבני טיט וקש. התנורים הוסקו בעצים שקוששו בפרדסים. פעמיים בשבוע היה ר' מרדכי, עובר עם עגלתו, אוסף את ה'טבלות' – תבניות הפח עם הבצק, שהיו מכינות הנשים, לאחר שנאפו החזירן לבעליהן. בשבת, בתום התפילה, באו לאסוף את החמין, שהוכנסו לתנור בליל שבת. ר' מרדכי מעולם לא טעה בזיהוי כל טבלה וסיר.
בית משפחת בומבי מורדכי ומרים, רחוב הברון הירש פתח תקוה, צלם שויץ צבי

בית משפחת בומבי מורדכי ומרים, רחוב הברון הירש פתח תקוה, צלם שויץ צבי


לקראת הפסח יצאו בני המשפחה מביתם ועברו להתגורר בבניין מלבני קש בחצר. הבית נועד לצרכי לישת הקמח עבור המצות ואחסנתן עד לפני הסדר. הביאו קמח 'כשר לפסח' וחביות עם 'מים שלנו', שהועמדו בחצר. לאחר האפייה אוחסנו המצות בסדינים נקיים שהובאו ע"י נשות המושבה. בכל שנה הגיעו ילדי ביה"ס והגנים לחזות באפיית המצות. באותה תקופה היה ר' מרדכי ספק-יחיד של מצות לכל התושבים. המאפייה פעלה עד 1940. אז החלה אספקת לחם סדירה ומאפיות חדשות קמו. מאז שימשה החצר את בני המשפחה לצורכי מסחר. לאחר זמן נהרסה המאפייה כליל. ר' מרדכי נפטר בי"א בשבט תש"ח [1948]. נכדו בנימין הי"ד בן יעקב, נפל במלחמת השחרור.
כתב שמאי עציון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה בתים היסטוריים, סיפורי פתח תקוה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s