הר החול, גת רימון

בגת-רימון, היה מקום שנקרא "הר-החול", בו היינו מתאמנים בהגנה. לידו הייתה תחנת נוטרים , שם קבלנו נשק לאימונים. על הגבעה עמד תצפיתן, למקרה ששוטרים בריטיים יגיעו. היה שם קבוץ של בני עקיבא בשם 'התחיה'. לילה אחד יצאנו לאמונים, ליד הקיבוץ. הלכנו בטור ערפי. אני צעדתי ראשון והנה נתקלתי בגדר תיל שהקימו אנשי הקיבוץ באותו יום. נפלתי על הגדר, התיל נכנס לי בלחי ובשפה העליונה. חברי הורידו אותי מהגדר, הפנים מלאי דם. לקחו אותי למרפאת הקיבוץ, שם שמו יוד על הפצעים. הפנים היו מרוחים וכנראה שנראיתי איום. כאשר הגעתי הביתה, אמי כמעט התעלפה.
כאן רצוני לציין כי כל פעם שיצאתי לפעילות, אמי לא הלכה לישון לפני שחזרתי הביתה. היא פשוט דאגה. אמנם הייתי אומר שאני הולך לפעולה בבני עקיבא, אך הורי ידעו את האמת מבלי שאמרו מילה. גם אבי היה בהגנה והם הבינו שכך זה צריך להיות.
באשר לקיבוץ 'התחיה', עד היום איני יודע מה עשו שם. הם ישבו שם תקופה קצרה מאד. יתכן והדבר היה קשור בפעילות ההגנה. אחד מחברי הקיבוץ שימש אפילו מרכז (קומונר) של סניף בני עקיבא. הקיבוץ נקרא 'התחיה', כנראה משום שזה היה שמה של גת – רימון בראשיתה.
בתקופתנו היו בעיות ומחלוקות בין ארגוני המחתרות השונים. לא אחת נאלצנו ל'רגל' אחרי חברים שהיו חשודים בהשתייכות לאצ"ל או ללח"י. קרו גם מספר קוריוזים כאשר 'מרגל' אחד ריגל אחרי 'מרגל' אחר. כמו"כ היו פעילויות שונות כגון זו בה חלק מחברנו הגיעו לפג'ה, שהייתה אז שכונה ערבית עוינת וחייהם היו בסכנה. לימים נהרג שם שלמה מילר איש גבעת השלשה, ע"י הפורעים שירו מתוך בית הקפה בשכונה. על שמו היום רחוב באותו מקום.
מעניין, הסודיות הייתה אז כל-כך חזקה שרק בשנים האחרונות, נודע לי על אותם חברים שהגיעו לפג'ה למשל.

פעילות ההגנה ב"הר החול", גת רימון, 1947, ארכיון אישי שמאי עציון

פעילות ההגנה ב"הר החול", גת רימון, 1947, ארכיון אישי שמאי עציון

פעילות ההגנה ב"הר החול", גת רימון, 1947, ארכיון אישי שמאי עציון

פעילות ההגנה ב"הר החול", גת רימון, 1947, ארכיון אישי שמאי עציון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה סיפורי פתח תקוה, שכונה, שכונות, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s