מוטקה מגלי – המאמן האולטימטיבי

מוטקה מגלי

מוטקה מגלי

מרדכי מגלי או כפי שכונה "מוטקה" היה אחד מאותם צברים עליהם הייתה גאוות המדינה שבדרך. הוא שרת ב"הגנה" כגפיר , הוא עבד לפרנסתו כחקלאי באריזת תפוזים, הוא היה אחד הספורטאים המצטיינים בענפי האתלטיקה קלה- ריצה למרחקים קצרים ובינוניים ואלוף הנוער בקפיצה לגובה . אין ספק הוא הביא גאווה לכל אם עבריה. אולם פרסומו הרב נבע בעיקר בזכות היותו מאמן דגול של ספורטאים רבים בענפי הספורט השונים שהגיעו להיות אלופי ישראל באתלטיקה במגוון רב של מקצועות. יש אומרים כי בזכות היותו מאמן כושר גופני של נבחרת הכדור רגל של הפועל פתח תקוה בזמנו, הם זכו לשש אליפויות הארץ רצופות.

מרדכי מגלי נולד בפתח תקווה ליצחק וברטה מוגילובסקי (מגלי) ב1915 . יצחק וברטה אנשי ה"עליה השנייה" עולים ארצה ב1905 . הוא מחרקוב שברוסיה והיא מהעיירה בוברוייסק שברוסיה הלבנה. כחברי קבוצת " אחווה" אגודת פועלים שהוקמה בפתח תקווה עובדים בפרדסי המושבה. בתקופת מלחמת העולם הראשונה מתנדב יצחק להתגייס ל"גדודים העבריים ", חבריו הקרובים הם יצחק בן צבי ורעייתו רחל ממקימי "השומר" . ברל כצנלסון שהיה קרוב משפחתה של ברטה היה מבקר דחופות בביתם. הם פעלו בקליטת מגורשי תל אביב על ידי הטורקים במלחמת העולם הראשונה וב1930 יוזם יצחק את הקמת מושב העובדים "חרות" שבגוש תל מונד. נהורה נכדתם של ברטה ויצחק מספרת בגאווה כי הרחוב הראשי במושב "חרות" נקרא על שם מייסדה יצחק מגלי. ב1941 בעודו משתתף במצעד כבוד למתנדבי הגדודים העבריים, הוא צונח ונפטר מדום לב והוא בגיל 57 בלבד. לזוג נולדו שני ילדים מרדכי ורבקה.

כבר מילדותו במושבה הצטייןהבן מוטקה, הנער שחום העור בריצה. את אימוניו בריצה בילדותו היה עושה כשהוא יחף. בבית הוריה בנווה עוז, שם גדלה ושם היא חיה עד היום מציגה נהורה אין סוף תעודות בהם זכה אביה מוטקה מגלי מילדותו ועד זקנתו. בהיותו בן 19 (1934)הוא נשלח מטעם הפועל לייצג את ספורטאי ארץ ישראל ב"אולימפיידת הפועלי" בפארג שבצ'כיה.

שם זכה במקום רביעי בריצת 400 מטר. בשנות הארבעים של המאה העשרים היה מוטקה מגלי אלוף ה"פועל" ואלוף הארץ בריצות 100 מטר, 400 ו 800 מטר וזאת במסגרות חובבים ,בעוד הוא עובד לפרנסתו בהדרכה חקלאית כשכירבסוכנות היהודית. עם הקמת המדינה הוא נודד בין מושבי העולים ומלמד אותם את עבודת האדמה. " אבל מעולם לא הפסיק להשתתף בכל תחרות אפשרית בתחום הריצה במקצועות בהם הצטיין. " כך מספרת בתו. התעודות מראות כי למקום ראשון או שני כילד , כנער, כבוגר ואפילו בתחרויות לקשישים מגיל 40 ומעלה.

בשלב מסוים עוברת פעילותו של מגלי לתחום האימון והשיפוט בתחרויות הספורט שונות. 1961 במכביה הששית והשמינית הוא השופט והמזניק של האתלטיקה הקלה.

מוטקה מגלי

מוטקה מגלי

. תחת שרביט האימון המקצועי של מגלי, טופחואלופי הספורט דוד קושניר מגדולי הקופצים לרוחק, אלוף ישראל זורק הדיסקוס אורי גלין, זהר שהם "אדלשטיין" אלוף הארץ בהדיפת כדור הברזל בן גבעת השלושה, יורם "ארבטר" ארבל מטיל הכידון, ואלופות ישראל בריצה דליה ורון ,חנה שזיפי, אביבה בלס ומרים סידרנסקי. מוטקה מגלי היה ממתיישבה הראשונים של שכונת נוה עוז ,נישא לבלה לבית אולפינר ולהם שני ילדים גיורא הבכור ונהורה הצעירה. כאשר יצא לגמלאות מעבודתו בסוכנות כמדריך חקלאי לא הפסיק את פעולתו ההתנדבותית בטיפוח הספורט . מועדון הפנסיונרים של נווה עוז הפכו כל משתתפיו ל"מכורים" לספורט בזכותו של מגלי . הוא זכה לאותות הוקרה כיקיר ההסתדרות ויקיר העיר. מוטקהמגלי האגדי נפטר ב1991 . בלה אשתו בגיל למעלה מ90 החליטה כי אוסף תעודות ההצטיינות ותמונותיו עם חניכיו המסורים יש לשמור למען הדורות הבאים, והפקידה בארכיון לתולדות פתח תקווה. את אקדח ההזנקה של מגלי שומרת נהורה בביתה עד היום.

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, מנהרת הזמן, ספורט, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s