יוסי לנג – חוקר בנשמה

דר' יוסף לנג ז"ל ההיסטוריון של הארכיון לתולדות פ"ת , הצליח במספר שנים מועטות להצעיד את המחקר ההיסטורי של "אם המושבות" קדימה ולתת לו תנופה מחודשת , לאחר שהיה רדום במשך שנים רבות.
יוסף לנג או כפי שקראו לו כולם בפשטות יוסי, נולד ב1944 לפנינה (מורגנשטרן) וליצחק לנג שעולים לארץ ישראל כחלוצים מהונגריה. ב1947 עם הקמת שכונת "נווה עוז " בפ"ת, הם ממקימי השכונה ובונים את ביתם בה. יוסי ושני אחיו גדלים על ערכי תנועת העבודה , אהבת ארץ ישראל והשפה העברית.
עם סיום בית הספר היסודי בנווה עוז , הוא ממשיך את לימודיו בכפר הירוק כדי להתקרב לעבודת האדמה. לאחר השרות הצבאי , עובד בעבודות שונות ביום ובערב לומד בסמינר למורים ובאוניברסיטה. את דרכו כמורה הוא מתחיל בביה"ס בלוד . 38 שנים עסק בחינוך במסגרת משרד החינוך ממורה מן השורה , מנהל בית ספר , מפקח על חטיבות הביינים בפ"ת ועד מפקח ארצי. תפקידו האחרון במשרד החינוך היה הקמת המכון ללימודי יהדות וציונות ב"בית יציב " בבאר שבע.
במקביל לעיסוקו בניהול והוראה ,כבר היה ידוע בעשרות המחקרים שכתב על תולדות החינוך והתרבות בארץ ישראל. אלה ראו אור בבמות אקדמיות כמו כתב העת "קתדרה".

ביקור בבית הקברות הישן עז'מי,יפו. בחיפוש אחר קברי הירקונים, צלמת נוני ירון

ביקור בבית הקברות הישן עז'מי,יפו. בחיפוש אחר קברי הירקונים, צלמת נוני ירון


עם צאתו לגמלאות , התייצב בארכיון לתולדות פ"ת והפך אותו לביתו השני. בהתנדבות במשך שעות ארוכות ישב בארכיון עמל וליקט , חקר ומצא יעץ לעובדי הארכיון ודאג להקים מערכת של מחקר היסטורי על תולדות העיר, יסודות מערכת החינוך המיוחדת שלה, חשף פרקים עלומים בתולדותיה של המושבה ואסף את כולם בספר מרתק שנקרא "לפתח תקווה" שיצא בהוצאת עירית פ"ת והארכיון לתולדות פ"ת ב2012 .
אהבתו לשפה העברית הביאה אותו להקדיש מספר שנים לחקר אליעזר בן יהודה ובעיקר לבן יהודה העיתונאי- המוציא לאור של עיתון "הצבי" ו"השקפה". ב2013 חגגו בעולם 155 שנה להולדתו של אליעזר בן יהודה, יוסי לנג משלים את ספרו המונומנטלי בן אלף עמודים, "דבר עברית" על בן יהודה ומוזמן לטקס מיוחד שנערך בצרפת לכבוד האירוע. גם באו"ם חגגו והקדישו יום למחדש השפה העברית. במדינת ישראל לא שמעו על כך.
לפני שנתיים נתגלתה מחלת הסרטן אצל יוסי, אך זה לא עצר בעדו מלהמשיך במחקריו. עדנה לנג אשתו ואם שלושת ילדיו מספרת כי התלהבותו למחקר ההיסטורי הדביקה את כל הבית. כולנו חיינו סביב מחקריו. עד הרגע האחרון הוא המשיך לעסוק בנושא החדש שבחר מחקר, על בוריס שץ- מייסד בית הספר לאומנות "בצלאל" שהוקם ב 1906 .
בדברים שנשאה דר' צביה ולדן חוקרת השפה העברית(הבת של שמעון פרס ) ליד קברו הפתוח ב20.8.2013 היא אומרת " יוסי היה משול למחייה המתים. הוא הצליח להחזיר למסגרות של גיבורי תרבות מהפנתאון הלאומי שלנו את הדמויות שקפאו ". בעזרתו ניתן לעקוב אחרי חיי היומיום של בן יהודה, לחוש ב"מלחמת השפות" בפתח תקווה או לצאת למסעו של משה יואל סלומון.
דר' מרדכי נאור היסטוריון א"י וחברו הטוב של דר' יוסי לנג מעלה על נס את היבול המחקרי העצום שכדבריו לא כל החוקרים זוכים לכך.

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, חינוך, מנהרת הזמן, סופרים, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s