פני המושבה כפני המודעה: פתח תקוה במודעות

לזכרו של ד"ר יוסי לנג ז"ל,
היועץ האקדמי של הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

"המודעה הייתה ועודנה אחד האמצעים החשובים ביותר להביא לידיעת הציבור מסרים מסוגים שונים ומידעים ממוקדי תוכן ועניין. מחברי המודעות היו בדרך כלל הרשויות הנבחרות או הממונות שבאמצעות המודעות השכילו לנהל את ענייניהן, לשמר מנהגים, להתריע מפני סכנות, להזהיר מפני תקלות ולעצב את תודעת הקהילות השונות.
בראשיתה של פתח תקוה לא הוכר הצורך בפנייה פומבית אל התושבים המעטים ואף לא אל גורמי חוץ, אך ככל שגדלה המושבה והתרבו בה מוסדות וארגונים מגוונים: חברתיים, פוליטיים, כלכליים ותרבותיים, גבר השימוש במודעות "ספרות קיר". תחילה הן נתלו על לוח המודעות במבנה ועד המושבה, מאוחר יותר על לוחות המודעות הפזורים ברחבי המושבה והעיר ובעיתונים; תחילה בעיתונות הארצית ומאוחר יותר בעיתונות המקומית. בתקופת המנדט גדלה פתח תקוה, נוסדו בה בתי דפוס ורבו בה המודעות והכרוזים.
ביום 24 בנובמבר 1932 הכריזה המועצה המקומית על 20-15 לוחות מודעות ברחבי המושבה.
המודעות המוצגות הינן דוגמאות מייצגות בלבד מתוך מאות רבות של מודעות שפורסמו כאמור על לוחות המודעות, בעיתונות, בכתבי עת ובספרים שונים. רובן מבטאות את התחומים המרכזיים שבאורח חייה הדינמי של פתח תקוה שהייתה ממושבה צנועה לעיר שוקקת חיים, ובה כלכלה, תעשייה ומסחר, תרבות וחינוך משגשגים".
כך כתב דר' יוסי לנג ז"ל בראשית מחקרו על חומרי אפמרה (ממילה היוונית "בן חלוף" המשמשת בתחום התרבות וההיסטוריה את ההגדרה לתיעוד כגון מודעות, כרזות, כרוזים ועוד) השמורים בארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני. יוסי ליווה את הארכיון בייעוץ אקדמי כעשר שנים. הוא נחשף לחומרי הארכיון בזמן שעין חוקר אקדמי טרם ראתה אותם. הוא חקר וחשף אותם במחקריו המעמיקים והמרתקים באמצעות המאמרים והספרים שכתב ושפרסם.
ד"ר לנג התחיל לחקור את המודעות והכרזות בשאיפה להוציא ספר-אלבום שמתאר את המושבה פתח תקוה דרך המודעות שהתפרסמו בה, אך, לצערנו, הוא לא הספיק…
התערוכה מוקדשת לזכרו.
המודעות והתצלומים המוצגים, הינם מאוספי הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני.
IMG_20140907_101044IMG_1181

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה שימור אתרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s