קריית חזני

הקריה כוללת את השכונות: תקומה, חסידוף ופג'ה עירוני. הן נכללו באזור משותף ב-1976 וקבלו את השם קריית חזני.
הקריה נקראת ע"ש השר מיכאל חזני (קנטרוביץ), נולד בבנדין, פוליו, בתרע"ג – 1913. קיבל חינוך תורני, מפעילי "החלוץ-המזרחי". עלה ארצה ב-1932, עבד כפועל שכיר ואח"כ כמתיישב ב"כפר-אברהם". היה פעיל בפועל-המזרחי" חבר הועד-הפועל, המרכז-החקלאי והנהלת בנק המזרחי. שימש כציר בקונגרסים הציוניים האחרונים, חבר הכנסת השנייה והשלישית, פעיל ב'הגנה'. כתב מאמרים בענייני משק, קרקע וכספים.
בקריה בתי הספר: שמעוני, נר-עציון והתקוה. כמו"כ במקום מספר בתי-כנסת.
אחד הרחובות בקריה הוא ע"ש רבי יהודה לייב צירלסון, עיקרו בשכונת חסידוף.
הרב צירלסון נולד בתר"כ-1859 ברוסיה, עסקן ציבור רב-פעלים ורב-כשרון. היה לאחד מראשי המדברים ביהדות רוסיה. בתרס"ח נתמנה כרבה של קישינב. היה גדול בתורה ובחכמה. נואם נפלא ושולט בהרבה שפות מודרניות. לאחר מלה"ע הראשונה הציל רבבות יהודים מאוקראינה ורוסיה, שנמלטו לרומניה. הופעותיו בפרלמנט ובסינט הרומני ומלחמתו האמיצה באנטישמיות הרימו את קרן היהדות בעיני הגויים. זמן מה אף שימש כראש עיריית קישינב. הוא נהרג על קידוש-השם ע"י הנאצים והרומנים, בביה"כ הגדול בקישינב עם עוד יהודים בתמוז תש"א-1941, בשנת ה-86 לחייו.
ברחוב זה ממוקמים: בית המסתור-בית מלכיאלי, בו הסתתר מנחם בגין מפני הבריטים; ואחת מעמדות ההגנה שהגנו על פ"ת במלחמת העצמאות.
רחוב נוסף בקריה הוא ע"ש ר' קופל ויסוקר, שנולד בפולין (1873), עלה ארצה ב-1890 והתיישב בפ"ת. עסק בחקלאות, פעיל ציבור, חבר ועד המושבה ואח"כ חבר המועצה המקומית. חבר הנהלת ביהכ"נ הגדול וממייסדי מושב הזקנים וממנהליו. נפטר בט"ו טבת תשט"ז.

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה סיפורי פתח תקוה, שכונה, שכונות, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s