כפר מעש וגני תקווה

כפר מעש נמצא מדרום לפ"ת, על גבול בקעת-אונו, בתחומי מועצה אזורית דרום-השרון. הוקם ע"י איחוד של שני יישובי-בת של פ"ת ב-1943: "בהדרגה" – שהוקם ב-1935, ע"י פועלי פ"ת לאט ובהדרגה. ו"היובל" – ב-1934, [קבוצת המייסדים התארגנה ב-1928, שנת היובל של פ"ת ממנה יצאו]. "בהדרגה" נוסד במסגרת "תוכנית האלף", לעיבוי 11 מושבות בחגורה נוספת של 1000 משפחות פועלים לצורך הגנה. התוכנית לא צלחה ובגלל בעיות מימון התיישבו רק 430 משפחות. בין המתיישבים הראשונים הייתה משפחת המשורר נתן יונתן, ושם גם עברה עליו ילדותו. אחת מתושבות הכפר הייתה הסופרת דבורה עומר. ביישוב שני בתי-כנסת: אשכנזי וספרדי. שם היישוב בא מלשון מעשה ולא קיצור או ראשי-תיבות.
גני-תקווה, מועצה מקומית בבקעת אונו. בדצמבר 2005 היו בה כ-12000 תושבים. האוכלוסייה הולכת וגדלה.
1949 – הסוכנות מקימה בפאתי פ"ת סמוך ל"היובל" את "שיכון היובל". במקום נקלטו כאלף משפחות מלוב, רומניה, פולין, תימן ומרוקו, ששוכנו ב-240 צריפים שבדיים, ארבע דירות בכל צריף, בהם חדר ופינת בישול. בהתחלה היה מחסור במים וללא חשמל. האוטובוסים הגיעו רק עד כפר מעש. לאחר שנה, עם הנחת 15 ק"מ צינורות מים, ע"י מקורות, קיבל היישוב אספקת מים. החשמל הגיע ביום-העצמאות של שנת 1952. לאחר שנתיים שונה שם היישוב ל"גני-תקווה", וקיבל מעמד של מועצה מקומית. ב-1958 נבנו בתים חד ודו-קומתיים, ע"י עמידר. כך החל פיתוחו של היישוב.
1965-1962 הקימה משפחת האדמו"ר מססוב את השכונה "ישמח משה", לעולים מארה"ב. ב-1968 נבנה ממערב לשיכון היובל שיכון לעולים חדשים [שכונת "גוברניק"].

שכונת היובל, כפר מעש, 1938. צלם, בן נעם ניסן

שכונת היובל, כפר מעש, 1938. צלם, בן נעם ניסן


ב-1972 החלה חברת אפריקה-ישראל לבנות את אחד הפרויקטים הראשונים שלה – "גבעת סביון" ממערב ליישוב. האוכלוסייה ושטח היישוב הוכפלו. נבנו מבני ציבור וחינוך: שני בתי-ספר, גני ילדים, בתי-כנסת, המועצה המקומית ועוד.
ב-1995 החלה בניית שכונה חדשה במזרח היישוב, בגבול כפר מעש "גבעת סביון חדשה", בתים צמודי קרקע. כמו"כ הוקם מרכז תרבות הכולל היכל תיאטרון, קנטרי קלאב ומרכז מסחרי. ב-1996 נבנתה שכונה דתית "נוף סביון". ביישוב נמשכת הבנייה של רבי-קומות, דבר שיגרום לה להיות לעיר, בע"ה.
כאן עלי לציין שאשתי הדסה לימדה ביישוב בתחילת שנות ה-60, בביה"ס הממלכתי-דתי, ששכן עדיין בצריף.
כתב שמאי עציון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה סיפורי פתח תקוה, שכונה, שכונות, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על כפר מעש וגני תקווה

  1. אלי חלק הגיב:

    המורה הדסה לימדה אותי..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s