"בכל הלב" – סיפורו של פרופ' נח פלר

רשמים מקריאת הספר "בכל הלב" – סיפורו של פרופ' נח פלר
עורך הספר – מרדכי נאור
מס פריט בארכיון : 8521

מפעל חייו של נח פלר הוא ניהול ופיתוח בית החולים "השרון" בפתח תקוה החל משנת 1942 ועד שנות ה-70 , בערך כ- 30 שנה.
נח נולד בליטא, נמשך בנערותו אל התנועה הציונית והצטרף לסניף "השומר הצעיר" והיה פעיל בהנהגת הסניף. חלומו הגדול היה להיות רופא ולעלות לארץ ישראל. למרות שכל חבריו בתנועת הנוער הציונית התעתדו להיות חלוצים ולהקים ישוב חקלאי בארץ, נח החליט שגם לרופא יהיה מקום וצורך בארץ ישראל. למרות קשיים שערמו בפניו מרצים בבית הספר לרפואה הצליח לסיים את לימודיו ולקבל תואר דוקטור לרפואה. נישא לחברתו לאה שהיתה אף היא פעילה בתנועת "השומר הצעיר". בני הזוג עלו לארץ בשנת 1933 והצטרפו ל"קיבוץ הליטאי" בפתח תקוה. נח ניסה להשיג עבודה כרופא למרות מאפייני הקיבוץ שהיה מורכב מעובדי חקלאות ופועלים בעבודות כפיים שהצליחו להשיג בפתח תקוה. נסיונותיו הראשונים לעבוד כרופא היו קשים, בכל מקום נדחה בטענה שאין מקום לעוד רופאים, מספר בתי החולים בארץ היה מועט. נח הסתפק בעבודות זמניות כרופא נוסע בין ישובים, ובעבודת התנדבות בבית החולים "הדסה" בירושלים. המשרה הראשונה הקבועה שלו היתה בבית החולים "הדסה" בתל אביב. נח היה רופא מנתח ומנהלי בית החולים היו מרוצים מעבודתו המקצועית וממסירותו. נח ואשתו לאה עזבו את הקיבוץ בפתח תקוה ועברו לגור בתל אביב. חברי הקבוץ שנותרו הקימו את קיבוץ "בית זרע" ועזבו את פתח תקוה. נח היה קשור בנפשו לתנועת הפועלים והשתוקק לעבוד בקופת חולים. לפיכך כשקיבל הצעה לעבוד במרפאת קופת חולים בתל אביב ולעסוק בנתוחים גם במקומות אחרים בארץ קיבל את ההצעה וכך היה לעובד קופת החולים הכללית. בשנת 1935 החלה קופת חולים בהקמת בית החולים ביילינסון בפתח תקוה שהיה מתוכנן להיות בית חולים גדול ומשוכלל. ההנהלה ייעדה לנח פלר תפקיד במחלקה החירורגית החדשה ונח חזר לפתח תקוה עם משפחתו ומילא את תפקידו החדש במקצועיות ונאמנות. בשנת 1942, עקב מצוקת האשפוז בביילינסון הגיעה קופת חולים להסכם עם ד"ר רמן בעל בית החולים ברחוב קרן קיימת בפתח תקוה, שעד אותה תקופה תפקד בעיקר כבית יולדות, כי קופת חולים תקבל את בית החולים להנהלתה ותפתח בו מחלקות חדשות. בית החולים נקרא בתחילה "ביילינסון ב'" . נח פלר קיבל עליו את הנהלת בית החולים וניהול המחלקה החירורגית. נח התמסר לניהול בית החולים ולפתוחו. הוסיף מחלקות נוספות, רכש מיכשור מודרני וטיפל בבניה והרחבת בית החולים. בהמשך יצא להשתלמות בארה"ב שם גר אצל אחיו בניו יורק. בתקופה זו סבל מחסרון כיס כי את משכורתו מבית החולים הפקיד אצל אשתו לאה שנשארה בפתח תקוה, לפרנסת משפחתו שגדלה וכללה גם בן ושתי בנות תאומות. נח למד הרבה בתקופת השתלמותו בארה"ב וכשחזר לארץ בשנת 1949 שב לנהל את בית החולים "השרון" , הנהיג חידושים רבים ורכש מיכשור חדיש.

פרופ' פלר בלשכתו, צלם, בן נעם ניסן

פרופ' פלר בלשכתו, צלם, בן נעם ניסן


מנהלי קופת חולים לא תכננו שבית החולים יהפוך למוסד גדול וחשבו שעקב קיומו של "ביילינסון" בפתח תקוה רצוי לאחד את בתי החולים ולצרף את "השרון" לביילינסון. נח פלר התנגד לביטול פעילותו העצמאית של "השרון". לעזרתו של פלר בא ראש עיריית פתח תקוה פנחס רשיש שנכנס לשותפות עם קופת חולים וסייע במימון בניה ופיתוח בית החולים.
במשך הזמן השלימו מנהלי קופת חולים עם קיומו העצמאי של "השרון" ואף העריכו את תפקודו המקצועי ודרך נהולו של ד"ר נח פלר. בשנת 1952 חגג בית החולים עשור לקיומו וקיבל ברכות מאישים ומוסדות רבים.
נח גוייס גם לצה"ל לסייע במבצעים ובתקופות לחימה. כך למשל הקים בית חולים שדה ליד כפר סבא לקראת פעולת התגמול נגד משטרת קלקיליה באוקטובר 1956 וטיפל בפצועי הקרב.
השנים חלפו, אשתו של נח, לאה , נפטרה בשנת 1964 לאחר מחלה שהסתבכה וטיפול שקיבלה בארה"ב לא הצליח להצילה בעוד נח נוכח ומנוע מלטפל בה בהיותו חסר רשיון לנתח בארה"ב.
כלי עבודות האישיים, מצויים בארכיון האישי

כלי עבודות האישיים, מצויים בארכיון האישי


נח המשיך בפיתוח בית החולים, הוסיף מחלקות, יצר קשר עם אוניברסיטת תל אביב לצורך קבלת סטודנטים להכשרה בבית החולים , התקבל למשרת מרצה באוניברסיטה ועימה תואר פרופסור. שמו הלך לפניו בחוגי הרפואה בארץ ושרי בריאות פנו אליו בהצעות לקבל תפקיד נהולי במשרד הבריאות. נח דחה את כל הפניות. יותר מכל רצה לטפל בחולים שלו ב"השרון" ולעסוק בנהול ופתוח בית החולים.
נח נישא בשנית לג'וליה שהיתה אחות בבית החולים השרון. כשהגיע לגיל 65 לא רצה לפרוש לפנסיה והמשיך בעבודתו. אבל הנהלת קופת חולים תכננה שינויים בהנהלת בית החולים ולחצו עליו לפרוש. נח פנה למכרים בעלי השפעה שיעזרו לו לשמור על תפקיד משמעותי בבית החולים, הגם שלא ימשיך בניהולו. התנאים שהוצעו לו לתפקיד אחר בבית החולים לא היו לרוחו. בנוסף לכך סבל מפציעה קשה ועבר שיקום ארוך. ובסופו של השיקום החליט לפרוש לגמלאות.
סיפורו של נח פלר משלב את סקירת הקריירה האישית שלו עם התנועה הציונית, התפתחות הרפואה בארץ ישראל ובמדינת ישראל העצמאית , התפתחות הרפואה בעיר פתח תקוה וסיפור הקמתו והתפתחותו של בית החולים "השרון".

כתב : חזי ראובני

הערת הארכיון: ארכיונו האישי של פרופ' פלר ורעייתו ג'וליה נמסר לארכיון על ידי אחיינו נבו שחר. הארכיון כולל מסמכים ותעודות אישיות, תמונות, כלי עבודותו האיישים, ספרי רפואה.
קישור לאתר הארכיון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, ארכיון, רפואה, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s