ר' בן-ציון גליס

הרחוב על שם בן ציון גליס ז"ל ממוקם באזור התעשיה סגולה. מנציח את זכרו של עסקן ציבורי, יו"ר חברה קדישא וגבאי בית הכנסת הגדול בפ"ת. ר' בן-ציון נולד בג' מנחם-אב תרנ"ה (1894), בעיר העתיקה בירושלים ב"חברונער גאס" (רח' חברון) להוריו: ר' יעקב ומרת אסתר – דור שני בארץ.
התיישב בפ"ת בצעירותו . מילא תפקידים ציבוריים, במשך עשרות שנים עד לפטירתו. במוצש"ק פר' ויחי, תרפ"ה נבחר באסיפה כללית, כחבר ב'חברה קדישא', במשך הזמן התמנה ליו"ר שלה. כיהן בתפקיד זה כ-60 שנה. במוצש"ק פרשת משפטים, כ"ז בשבט תרפ"ח, נבחר כחבר ההנהלה וגזבר גמ"ח "זיכרון מרדכי" בפ"ת. באדר תרפ"ט, נבחר ברשימת החרדים למועצה המקומית ואח"כ לחבר ההנהלה במועצה הדתית. אור ליום ב' אדר ב' תרצ"ב, נבחר לגבאי ביהכ"נ הגדול "בית יעקב".
משנת תשכ"ד כיהן כמנהל האגודה ע"ש הנדיב, ר' מאיר כוכב זסלבסקי, שמטרתה מתן הלוואות לזוגות צעירים לעת נישואיהם.
את קורות חייו מסיים ר' בן-ציון: "אני מודה לבורא עולם, שזיכני, ופרנסי עירנו ותושביה שיח' נתנו בי אמונם למלא תפקידים ציבוריים במוסדות קודש, זה כיובל שנים, ואני תפילה, כי אזכה להמשיך בתפקיד חיי, עוד רבות בשנים בהתנדבות וללא משכורת, כבעבר כן בעתיד". ואכן זכה למלא את תפקידיו עד לפטירתו. כאות הוקרה לפועלו הוענק לו התואר יקיר העיר בשנת 1978. ראוי לציין כי בביהכ"נ הגדול פועל כולל אברכים "נר בן-ציון" על שמו.
ר' בן-ציון היה מוכר ונערץ ע"י כל החוגים בעיר. היה ידוע כאוהב הבריות ותמיד דאג לרווחת הנצרכים. שמו ייזכר בתולדות העיר כאחת הדמויות האהודות והמופלאות.

גבאי גמילות חסדים "זכרון מורדכי" פתח תקוה. בן ציון גליס, א.ד. נעמי, צבי זבלדוביץ

גבאי גמילות חסדים "זכרון מורדכי" פתח תקוה. בן ציון גליס, א.ד. נעמי, צבי זבלדוביץ

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, דת, סיפורי פתח תקוה, רבנים, רחובות בפתח תקוה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s