מפנקסו של המוהל מאיר המבורגר- לזכרו של ידידנו יוסי לנג ז"ל

מחר ימלאו שנתיים ללכתו בטרם עת של ידיד הארכיון, המורה והידען יוסי. הכינוי שדבק בו היה "הדוקטור". למה דוקטור? למי פונים בשאלה? אצל מי מבררים בעייה? אצל ה"דוקטור". איך יוסי היה צוחק ואומר : "אבל, אני דוקטור להיסטוריה…." מאוד חסרות לנו שיחות "היסטוריה". הנושאים היו מאוד מגוונים. פתק או מסמך שנמצא בארכיון, מאמר בעיתון, אחד מעשרות הנושאים שיוסי עסק בהם במחקריו. כל אלו פתחו לנו צוהר וגילו לנו עולם חדש. היסטוריה של אנשים חיים.2007_0906סמינר-איגוד0074
בשנה האחרונה לחייו, "גילנו" את בוריס שץ ודמותו המיוסרת כפי שעלתה מהמכתבים הרבים הנמצאים הארכיון העיר ירושלים.
אחד המאמרים האחרונים שיוסי כתב עסק בפנקס שניהל המוהל מאיר המבורגר. הספר נשמר כל השנים אצל מינה שיפמן ועבר לבנה עמוס. משפחת שיפמן היא מותיקי המושבה פתח תקוה.
עמוס, אחד ממתנדבי הארכיון הנאמנים, ראה ביוסי את הכתובת הראשונה להציג לו את האוצר ששמר במשך שנים. ספר המוהל עבר שיקום ורפאות אצל המשמר הממוחה של מוזיאון ישראל, מר מכאל מגן.
שיחות רבות בין יוסי ועמוס חשפו בפני עמוס את הקסם והסודות הטמונים בין שמות הנימולים. בעזרתו של יוסי, מספר עמוס, הוא למד להכיר אנשים חשובים מבוני היישוב שהיו בין נימולים כמו: ישראל רוקח שהיה לימים ראש העיר תל אביב יפו, ילדי משפחת שטמפפר מפתח תקוה, וגם אבשלום גיסין. בעיקר, הספר מספר את סיפורן של שכונות נווה צדק ונווה שלום. מהנתונים נתן ללמוד מי גר ביפו, מה היה היחס בין אשכנזים וספרדים, מה היה מקצועם. את סיפורו של הפנקס ניתן לקרוא במאמר שכתב יוסי ושהובא לדפוס ב"קתדרה" מספר 156 על ידי על ידי רעות גרין והוצאת יד בן צבי.
כרכה 1jpgמאמר1

יהי זכרו ברוך

 

 

נוני ירון
אחראית אוספים מיוחדים
מנהלת תוכן

 

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה מתוך הארכיון, שימור אתרים, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s