מר בטחון – ישראל כרמי

לאחרונה סיימנו לרשום את ארכיון המפואר ומרתק של ישראל וסונקה כרמי
מאנשי גבעת השלושה. הארכיון הובא אלינו על ידי בתו שלומית בעזרת יעל שהם המתנדבת שלנו. הוא מכיל תצלומים, מסמכים, ספרים המספרים את סיפור המשפחה.
סונקה גולצמן ילידת 1913 נולדה בעיירה סטולין. סונקה עזבה את בית אביה כבר בגיל 15 והצטרפה להכשרת החלוץ בקלוסובה. ב-1932 עלתה יחד עם חבריה להכשרה ישר לקיבוץ גבעת השלושה. בקיבוץ עבדה בטיפול ילדים במשך הרבה שנים. כמו כן היתה סדרנית עבודה וחברת מזכירות. מאד פעילה חברתית.

סונקה מחלקת אוכל למעפילים בחדר האוכל של קיבוץ גבעת השלושה

סונקה מחלקת אוכל למעפילים בחדר האוכל של קיבוץ גבעת השלושה


ישראל ויינמן ( כרמי) , יליד 1915 , נולד בלודז' פולין. הוריו יוסף ושושנה עברו עוד בילדותו לעיר דנציג , שם עברו ימי ילדותו ונעוריו. התחנך בתנועת הנוער "הבונים". בגיל 18 עזב את בית הוריו ועלה לארץ ב1934 עם קבוצת ההכשרה שלו ומצטרף לקיבוץ גבעת השלושה. בשנת 1960, לאחר שחרורו מצה"ל עזבו את הקיבוץ גרו במעוז אביב, נוה מגן ומשם לאשדוד. סונקה נפטרה ממחלת כליות ב- 1976. ישראל נפטר ב- 2008 ונקבר במושב אביחיל. על פעילותו החשובה ותרומתו הגדולה לבטחון המדינה ניתן לקרוא בספרו"בדרך לוחמים".
סונקה וישראל מקימים את ביתם בקיבוץ גבעת השלושה בשנת 1938. ב- 1940 נולדה בתם היחידה שלומית.
תיאור קצר זה אינו מרמז על פעילותו ותרומתו החשובה של כרמי לפעולות שונות הקשורות לבטחון ישראל.
מרגע בואו לארץ כרמי לוקח חלק באירועים ופעולות משמעותיות הקשורות להקמת המדינה שבדרך.
אחת הפעולות הראשונות שלו הייתה במסגרת "חומה ומגדל". הוא היה אחראי על אבטחה ושמירה על הכוחות הפועלים בעלייה לחניתה.
חומה ומגדל עלייה לחניתה

חומה ומגדל עלייה לחניתה

עלייה לחנית, "המטבח"

עלייה לחנית, "המטבח"


אחר נתמנה למפקד בפלוגות הלילה של אורט וינגייט. באחת הפעולות ליד הכפר דבוריה, היצל את חייו של וינגייט. על כך קבל מויגייט את "מדליה המשטרתית הקולוניאלית על אומץ לב".
לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה, בשנת 1940 התנדב לצבא הבריטי ליחידת חיל הרגליםה "באפס" ועסק בשמירה על מחסני נשק בריטיים. במסגרת זו ערך פשיטות על המחסנים ו"גייס" נשק לטובת "ההגנה".
כחלק מן המאמץ הגדול לעצור את הצבא הגרמני המתקדם בצפון אפריקה, מגייס חייל המודיעין הבריטי חיילים יהודיים דוברי גרמנית כשפת אם ל"קבוצת חקירות המיוחדת" הם הצליחו בתחבולות ובאומץ רב לחבל ולעצור את התקמות הכוחות הגרמניים של רומל.
בשנת 1944 עבר כרמי לשרת בבריגדה היהודית שלחמה באיטליה. לאחר תום המלחמה היה חלק מקבוצת "הנוקמים" בה חברו ארבעה לנקום בפושעי מלחמה נאצים. בחבורה יחד עם כרמי היו: חיים לסקוב ומאיר זורע.

מסדר פלוגות האש

מסדר פלוגות האש


עם פרוץ מלחמת העצמאות מוביל ישראל במסגרת פעילות בחטיבת הנגב פעולה צבאית שבזכותה ניצל קיבוץ נגבה. שימש כמג"ד בגדוד 9.
עם הקמת המדינה וצה"ל משתלב בהקמה וגיבוש יחידות בצה"ל. בין תפקידיו הרבים פקד על חטיבות שריון, היה מפקד משטרה צבאית בימים שלפני ואחרי מלחמת ששת הימים
ישראל כרמי נפטר בשנת 2008 בגיל 92. על " מר ביטחון", עלילות הגבורה, ותרומתו לבטחון המדינה ניתן לקרוא בסיפורו "בדרך לוחמים".

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה שימור אתרים, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על מר בטחון – ישראל כרמי

  1. אמנון כרמי הגיב:

    שם משפחתו הקודם של ישראל כרמי היה ויינמן ולא ויימן אמנון כרמי בן של עומרי כרמי אחיו של ישראל

  2. אמנון כרמי הגיב:

    שם משפחתו של ישראל כרמי הוא ויינמן ולא ויימן אמנון כרמי בן אחיו של ישראל עומרי כרמי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s