של מי אתה ילד, חנוך ברטוב 13 באוגוסט 1926 – 13 בדצמבר 2016

אתמול הלך לעולמו הסופר והמתרגם, חתן פרס ישראל לספרות, לשנת 2010 חנוך ברטוב, בן 90 במותו. היה מדור סופרי תש"ח ונחשב לאחד המרכזיים שבהם. בין ספריו המרכזיים ניתן למנות את "פצעי בגרות", "רגל אחת בחוץ", "של מי אתה ילד" והמחזות "שש כנפיים לאחד" ו"סע הביתה יונתן".
ברטוב נולד בפתח תקווה בשנת 1926 בשם חנוך הלפגוט. אחרי לימודיו בבית ספר דתי ובגימנסיה בעירו, התגייס לחיל הארץ הישראלי בצבא הבריטי. אחר כך לחם גם בשורות הבריגדה היהודית. במלחמת העצמאות התגייס להגנה. אחרי קום המדינה למד היסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים והתיישב עם רעייתו יהודית בקיבוץ עין החורש.

חנוך ברטוב פורסם בעיתון פ"ת, 1970 צלם, שויץ צבי

חנוך ברטוב
פורסם בעיתון פ"ת, 1970
צלם, שויץ צבי


ברטוב החל לכתוב עוד כילד, בעיתון בית הספר ובמחברות שמילא, אך בראיון ב"הארץ" סיפר על הפעם הראשונה שפרסם מפרי עטו, כנער בן 17, בכתב העת "הגלגל בשנת 1956 עם המעבר לתל אביב עברת את שמו לברטוב. שם המשפחה החדש הורכב מראשי התיבות של שמו של אבי סבו, בני רבי טוביה בר. הוא החל לעסוק בעיתונות ועבד בעיתונים "למרחב" ו"מעריב". לאורך עשרות שנותיו בעיתונות עסק בכתיבת פרוזה ופובליציסטיקה וזכה לפרסים: הביוגרפיה "דדו – 48 שנה ועוד 20 יום", הביאה לו את הזכייה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. עבור "מתום עד תום" זכה בפרס עגנון לשנת 2006. בשנת 2007 זכה בפרס ראש הממשלה ליצירה.
בין שלל ספריו ידוע ומוכר ספרו "של מי אתה ילד" ראה אור לראשונה בשנת 1970. הרומאן מגולל את פרשת צמיחתו של ילד, נחמן שפיגלר, במושבה פתח תקוה בתקופת המנדט הבריטי. סיפור המעשה פותח ברסיסי הזיכרון המוקדמים ביותר שנשמרו בתודעתו של הגיבור, נחמן שפיגלר, ונחתם בחגיגת הבר-מצווה שלו, באוגוסט 1939, ימים אחדים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. בין נקודת ההתחלה לנקודת הסיום נרקמת שורת תהליכים חיצוניים ופנימיים, שזורי עונג ומכאוב, המעבירים את הילד מערפילי שנות הינקות בחיק הוריו אל סיפו של גיל ההתבגרות. ברטוב מתאר ברגש רב את החיים במושבה וגולל בפנינו סיפור חיים אישי, סיפור של המושבה, סיפורה של תקופה.
לכבוד קבלת פרס ישראל לספרות לשנת 2010 הוציאה "הספריה החדשה" מהדורה מחודשת בה נוספה אחרית דבר מאת אבנר הולצמן.

נוני ירון
אחראית אוספים מיוחדים
מנהלת תוכן

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, סופרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s