האם גבעת השלושה נחשבה להתיישבות ?

בעת העליה על הקרקע של חברי גבעת השלושה ב – 1.5.1925 לא נתקבלה החלטה סופית באם "הגבעה" יהיה מקום ההתיישבות הקבוע של החברים. גם מעמד שתי הקבוצות של המתיישבים, קבוצת "מעבר" ופלוגת "עין חרוד" לא נקבע באותה עת ובשנתיים הראשונות להתיישבות נשמר אופיה העצמאי של כל אחת מהקבוצות.
בשנת 1928 לאחר איחוד שתי קבוצות המייסדים והצטרפות גבעת השלושה כמשק לקיבוץ המאוחד, עמדו לרשות החברים 200 דונם באזור "הגבעה". הכנסות המשק התבססו במידה רבה על עבודות חוץ של החברים, במיוחד במושבה פתח תקוה הסמוכה, אך התכנית המשקית היתה לנטוע פרדס ולהתבסס על ענפים משקיים בשטח המשק כגון המשתלה, גן הירק והרפת.
חברי ההנהלה ושאר החברים הבינו שכדי להקים משק רווחי שיכול לספק רמת חיים סבירה לחברים יהיה עליהם לקבל לרשותם עוד שטחי קרקע שעליהם יוכלו להרחיב את פעילות המשק בנטיעות, מספוא, דגנים וכל פעילות חקלאית אחרת.
באסיפה הכללית של החברים ביום 11.5.1928 , מציין יושב ראש האסיפה החבר בן-דורי ביחס לתפקידיו של החבר פרוז'נסקי כי "על פרוזשנסקי להיות אחראי בעד כל הנהלת עניני הפלוגה כגון התישבות" (ההדגשות אינן במקור) מכך ניתן להבין כי בין המטרות החשובות של הנהלת המשק היתה התיישבות, והכוונה לבסס התיישבות קבע בין אם במקומה של "הגבעה" באותה תקופה, ובין אם במקום אחר שיהיה מתאים לחברים ויכלול שטח קרקע המתאים לפעילות משקית מכניסה עבור ישוב גדול.
בישיבת המרכז החקלאי עם באי כח פלוגות הקיבוץ בעניני קרקע , שאל הרצפלד :
"רציתי לדעת מה מצב הפלוגות בקשר עם התיישבותם במקומם הם, אם ישנן הצעות וסיכויים להבא…." נציג גבעת השלושה יחיאל דובדבני דיבר על תכנית "הגבעה" לנטיעה וכן הזכיר את התכנית להרחבת שטחי החקלאות של "הגבעה" על ידי רכישת "אדמת קיבלר". לשאלת הרצפלד לגבי תכנית לאוכלוסיית "הגבעה" ענה דובדבני כי "אנו מתכוונים לשטח שיספיק לצרכי 100 משפחות". תגובת הרצפלד : "ואתם עומדים על מספר זה גם כיום? שאלתי על מספר המשפחות הוא בקשר עם שטח הקרקע המוגבל על יד פתח תקוה מה שיעמיד אותנו לפני הצורך לישב חלק מהקיבוצים במקום במקום אחר…."
בישיבת ההנהלה מיום 20.8.1928 נדונה שוב שאלת "ההתישבות" . אחד השטחים שנדונו כמה פעמים כמתאים הוא אדמת "נזלה" על יד מקורות הירקון – ראש העין. הקרקעות באזור היו שייכים לערבים והתנהל משא ומתן על רכישתם. בנושא זה נרחיב בכתבה נוספת.
ניתן לשער כי עיכוב ההחלטה אם תהיה התיישבות של חברי ה"גבעה" במקום אחר, גרם לאי-ודאות אצל חברי גבעת השלושה ומן הסתם גרם לחוסר אפשרות להחליט על השקעות לטוח ארוך – כגון בניה מסיבית למגורים ולמוסדות שרות, השקעות במתקני משק יקרים וכד'.
מדברי החבר יצחק בנדר בדיון: …" מה אנו צריכים לעשות כדי שנוכל להחשב בתור קבוצה, להיות פרטנדנט להתיישבות וכו'. אני בטוח כי רב החברים נמצאים בקבוצה בקשר עם הסכויים להתישבות. אנו רואים כי התישבותנו לא תצא בקרוב לפעל…"
מדברי החבר אברהמ'ל זדרנובסקי בדיון הנ"ל : …." נצטרך פעם להחליט אם אנו נחפש לנו קרקע מחוץ לפתח תקוה או נתקשר עם גבעת השלושה עם 200 דונמים שלה…"
הערה לסיום: בהמשך הכתבות על גבעת השלושה נרחיב בנושא רכישת אדמות "נזלה" ותהליך קבלת החלטה אם להעביר את הישוב לאדמות "נזלה" או לנצלן לחקלאות בלבד.

ערך והעיר: חזי ראובני

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, גבעת השלושה, גבעת השלושה שיחות חברים, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s