זכרונות מן השבי ב "אום אל ג'מאל"

איך קשור אוריאל אופק לארכיון לתולדות פתח תקוה

מנפלאות אוספי הארכיון. חפצים שנמצאו בארכיון בית יד לבנים. מעידים על ייחודו של "הבית" כפי שנהג לכנותו ברוך אורן. חומרים רבים שאינם קשורים לאנשי העיר פתח תקוה: מסמכים, חפצים, תצלומים הקשורים לנופלים ואירועים שונים בהקמת המדינה נתנו לאורן במהלך ניהולו של בית יד לבנים. אין ציון או הסבר למה הביאו אותם. אולי לצורך הקמת תערוכה? אולי להנצחה של נופל? משפחות שכולות בחרו להביא חומרים של יקירם כי בתחילת שנות ה- 50 זה היה המקום הרשמי הידוע להנצחת זכרון של נופלים. דמותו של אורן והמחוייבות שלו להנצחה יצרה אצל משפחות השכול ביטחון שאכן זכר יקירם ישמר לתמיד. אנחנו, כארכיון לתולדות פתח תקווה מוחייבים לברית הזו.

מזכרות מן השבי, תסכית רדיו ששודר במסגרת שידוי קול ישראל לנוער "מסיפורי בית אחד"

אחרי הקדמה כל כך מחייבת, תשמעו סיפורם של חפצים אלמים שנמצאים בארכיון שלנו.
כולנו מכירים את אוריאל אופק. סופר ילדים ידוע. כולנו גדלנו על ספריו הרבים.

אופק נולד בשם אוריאל פּוֹפּיק בתל אביב, לאביו המשורר היידי אריה לייב פופיק (פּאָפּיק) ולברוניה לבית פוֹגֶל, גננת. גדל בשכונת בורכוב בגבעתיים, ולמד בבית-הספר העממי בגבעתיים ואחר כך בגימנסיה העברית הרצליה. אופק שירת כחובש גדודי בפלמ"ח.
לא רבים יודעים כי במהלך מלחמת העצמאות שירת בגוש עציון ונפל בשבי הירדני שם שהה כתשעה חודשים.
במהלך מלחמת העצמאות נלקחו כ- 700 אנשים בשבי הירדני. הם הובאו מאתרי קרבות שונים של הלגיון הערבי וכונסו במחנה שבויים שנקרא "אום אל ג'מאל" (אם הגמלים) על שם העיר הנבטית החרבה "אום אל ג'מאל". המחנה היה במדבר כ- 15 ק"מ מזרחית לעיר מפרק בצפון ירדן. המחנה נפתח לקליטה ב- 20 במאי 1948.

ב- 13 במאי 1948 כבש הלגיון את כפר עציון. מיד עם תום הקרב ביצעו חיילי הלגיון טבח בשבויים, ממנו שרדו רק ארבעה שנלקחו בשבי. שאר אנשי הגוש, אנשי קיבוצים עין צורים, רבדים ומשואות יצחק נכנעו ב- 14 במאי 1948 בחסות הצלב האדום ונלקחו בשבי. סה"כ נפלו בשבי בגוש עציון 320 איש בתוכם 83 נשים ו-40 פצועים. בשלב הראשון הועברו השבויים בחסות הלגיון למשטרת חברון, והנשים והפצועים הועברו למשטרת בית לחם. כעבור שלושה שבועות הועברו כולם למחנה אום אל ג'אמל.

מחנה השבויים היה מוקף גדר תיל כפולה ומגדלי שמירה. השבויים שוכנו באהלים כ 10 בכל אוהל. ירדנים אפשרו לשבויים לנהל את חיי היום יום בעצמם. נבחרה קבוצת הנהגה שניהלה את חיי היום יום. קבוצת ההנהגה ייצגה את השבויים בפני מפקד המחנה הירדני. נהלה את חיי התרבות, לימודים, ומשמעת. לעיתים נוצרה מתיחות בין הקבוצות השונות על רקע פוליטי חברתי: חרדים וחילוניים, אנשי אצ"ל ואנשי השומר הצעיר ואחרים.

גדר תיל של מחנה השבויים "אום אל ג'מאל" 1948

חפצים שנמצאו בארכיון מעידים על הפעילויות שעשו השבויים כדי להעביר את הזמן. אוריאל אופק תפר שקית לאחסון כלי רחצה, מפית לשולחן וגם שמר חלק מן הגדר שהקיפה את המחנה.

בין השבויים יש לציין את מפקד השבויים יוסף בלושטיין אוריאל אופק, דני מט, אברהם טמיר, שאר ישוב כהן, בן ציון תומר והרופא פרופ' אגון ריס.

תקרית קשה קרתה ב-25 ביולי 1948 כאשר זקיף ירה (פלט?) כדור שחדר את אחד האהלים ופגע בחיים שר, איש רבדים, שנהרג במקום. לפי דרישת השבויים נערכה לו לוויה צבאית. הוא נקבר במקום ועם חיסול המחנה הוא הועבר לקבורה ברבדים החדשה.

ב-7 ביוני 1948 שחררו הירדנים את כל הנשים פרט לשתי  האחיות מהעיר העתיקה שבקשו להשאר עם השבויים. ב-30 בנובמבר 1948 נחתם בירשלים הסכם בין המפקדים משה דיין ועבדאללה א- תל, על הפוגה בירושלים. באותו יום שוחררו  מספר שבויים.

החל ב-3 בפברואר 1949 עד 3 במרץ 1949 שוחררו במספר  קבוצות, כל השבויים באום אל ג'מאל. הקבוצה האחרונה הביאה אתה את ספר התורה ממחנה השבויים שהוכנס בחגיגיות לבית הכנסת ישורון בירושלים. המחנה נהרס וכיום אין במקום דבר.
קישור לאלבום תצלומים הנמצא ברשת
רוצים לקרוא עוד על העיר הירדנית "אום אל ג'מאל" כנסו לקישור

נוני ירון

אחראית אוספים מיוחדים

 

 

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, יד לבנים, מלחמת העצמאות, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s