סודות במחזור תפילה לראש השנה ויום כיפור

במחזורי התפילה של פעם יש בהם קסם מיוחד. פעם נהגו לרשום על הכריכה את הלידות והפטירות של בני המשפחה ואירועים מיוחדים שקרו. מחזור התפילה ליווה את הסבתות שלנו בימים הנוראים. זה היה הזמן לבקש עבור המשפחה דברים טובים ולהגיד קדיש על הנפטרים.

מחזור הזה שפניכם, משנת תרמ"ג 1883, היה שייך לריינה (ריינע) לוצקי לבית אורלוב. ריינה היא אמא של הרצל לוצקי (סבא שלי), על שמה יש הרבה "רינות". המחזור הזה היה אצל מינה והרצל לוצקי (סבא וסבתא שלי) כל ימי חייהם, לכשנפטרו אמא שלי רנה (רינה) לוצקי אידלשטיין העבירה את המחזור לאריה לוצקי בנו של האח זאב. היא חשבה שיהיה זה מתאים שהוא יקבל אותו למשמרת. לימים הפקיד אריה את המחזור בארכיון.

בדף הכריכה כפי שאתם רואים רשומים שמות בני המשפחה ילדים. ריינה נפטרה בדצמבר 1918. נראה כי מישהו אחר הוסיף את שמות הנכדים: יעקב, דוד, רפאל ואברהם.

אם אני מסיטה לרגע את ההתרגשות האישית ומסתכלת על מחזור התפילה הזה באופן מקצועי, זהו מקור מידע גניאולוגי חשוב. לא יתכן שאמא כתבה את תאריכי לידת ילדיה וטעתה בתאריך לידת ילדיה.

לכן, לכו אל מדף הספרים ותראו אלו סודות רשומים בגב מחזורי התפילה הישנים.

כתבה נוני ירון, אוספים מיוחדים מנהלת תוכן

מחזור לראש השנה ויום כיפור, היה שייך לריינע (רינה) לוצקי לבית אורלוב

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, ארכיון, מתוך הארכיון, נשים במושבה, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s