טודי, זכריה שדה- אוסף צלם

משולחנה של ארכיונאית, עבודה עם אוסף תצלומים זהו אחד האתגרים הגדולים והמעניינים בעבודה בארכיון. במיוחד כשאוסף התצלומים הוא ערמה ללא סדר מסוים, ללא מידע מה המקור שלהם. האם אלו תצלומים של אנשים פרטיים? האם נתקבלו מאחד מפקידי המושבה כמו מזכיר העיר.  חומרים מגיעים לארכיון אחר ש"עברו" כמה תחנות בחיים שלהם. צריך לנסות להכניס איזה סדר על מנת לרשום את התצלומים ברישומי הארכיון. ברב המקרים אין כל מידע רשום בגב התמונה. מי הצלם? תאריך הצילום? מי האנשים? מה האירוע המצולם? כל כך הרבה שאלות. בשלב זה מתחילה מעין חקירה תוך התבוננות. ניסיונות לזהות את המצולמים בעזרת מתנתבים ותיקים. ניסיון לזהות תאריכי צילום לפי דגמי מכוניות, ועוד. בארכיון שלנו כל התמונות עוברות "דרך העיניים" של דוד בן עזר ראב המתנדב הנאמן שלנו. היכרות שלו עם ותיקי המושבה, זיכרון צילומי טוב איפשר זיהוי של הרבה מצולמים ואירועים.

טודי נואם באספת חברים, קיבוץ משאבי שדה, שנה לא ידועה. באדיבות הבנותיו רונית ותלמה

במקרה של תצלומים של טודי, בשלב העבודה הראשוני שאני נתקלת בתצלומים בעלי סגנון ייחודי או, אולי תקראו לזה טביעת עין של צלם. אני מתחילה לרכז ולקבץ אותם. התצלומים נהדרים מתארים צריפים, בתים ישנים, רחובות דמויות. אני מחפשת חוט מקשר בין התצלומים. הם מלווים אותי במהלך העבודה השגרתית. באחד הימים קוראת לי שרונה, הארכיונאיות מצוות הארכיון, ומראה לי פוסטר הזמנה לתערוכה. בפוסטר מציצים אלי חלק מהתצלומים שאני מכירה כל כך טוב. בפוסטר מופיע גם שם האמן וכתוב שמקום מגוריו הוא קיבוץ משאבי שדה. מכאן הדרך לאתר את טודי הייתה קלה. מייד צלצלתי למזכירות הקיבוץ ושאלתי אם יש חבר קיבוץ בשם טודי. לאחר שיחה טלפונית מרגשת הזמנו את טודי לארכיון לפגישה. ההתרגשות הייתה גדולה. בהמשך היו עוד מפגשים בהם הלכנו ביחד ברחובות המושבה שלו בניסיון לזהות את מיקום המבנים המצולמים.

זכריה שדה – טודי, 1924 – 2013. טודי עלה עם הוריו לפתח תקוה ב-1933 ישר לשכונת מחנה יהודה. טודי צחק ואמר שהם היו האשכנזים הבודדים בשכונה של תימנים. קבלו אותו בשמחה אף פעם לא הרגיש הוא יוצא דופן. זה לא מפליא כי טודי היה איש שמח חייכן "שובב" גם בגילו המתקדם, רואה רק טוב ועושה טוב לאחרים. בשלב מסוים לכשבגר (1949) יצא להתיישבות בקיבוץ משאבי שדה. בקיבוץ הוא מלא תפקידים חשובים. אחד מהם היה מנהל המטבח. לצורך תפקידו בקש לצאת לקורס ניהול מטבח ובישול שהתקיים ברופין. במקביל תחביב הצילום הפך אצלו לחיידק רציני, כדבריו. געגועים לפתח תקווה ולהוריו שנפטרו בינתיים משכו אותו לפתח תקווה. כך שבדרכו למדרשת רופין הוא "עבר" בפתח תקוה. בצחוק גדול הוסיף:" שהוא לא יודע כיצד חברי המשק לא גוועו ברע כי ניהול מטבח הוא לא למד……"                                                                                            הסיורים עם טודי בעיר היו מרתקים. הייתה לו דרך וחשיבה צילומית ייחודית. הוא תיעד מבנים ישנים, צריפים רחובות העיר פ"ת וצורות בנייה ישנות תוך הבנה שבפעם הבאה שהוא יבוא לאותו מקום, עניין של כמה שבועות, הצריף המצולם יהרס. על מנת לאפשר זיהוי המיקום של הצריף או המבנה הישן גם בשנים הבאות שילב בתוף הפריים גם מבנה חדש, עץ גדול או אובייקט אחר שלדעתו לא יהרס. בשנות ה- 70 העיר עברה תהליך מואץ של בינוי. מביקור לביקור הצריפים שצלם נעלמו לטובת מבנים חדשים. הודות למחשבה והצילומית והבנת חשיבות התיעוד אנחנו יכולים גם היום לזהות את מיקום היא דרך זיהוי המבנה החדש שנבנה על ידו. העין המקצועית שלו תיעדה את הצריפים באופן המאפשר לנו היום להבין כיצד נבנו ואיך נראו מבפנים.

לקראת שנת ה-100 לפתח תקוה נתבקש על ידי ברוך אורן לצלם מבנים בעיר. בתאריך 14 לדצמבר 1977 התקיימה תערוכת יחיד "פתח תקוה שלי". הצילומים בתערוכה משקפים את האהבה הרבה והגעגועים שחש טודי לעיר. מרבית המבנים שצילם לא קיימים היום. צילומיו משמשים תיעוד לבתים שהיו ואינם.

התצלומים שהוצגו בתערוכה במוזיאון פתח תקוה לאומנות בשנת 1977 נשארו בין החומרים של בית יד לבנים והם התצלומים שמצאתי.

טודי, זכריה שדה,קיבוץ משאבי שדה, שנה לא ידועה. באדיבות הבנותיו רונית ותלמה

בשנים האחרונות לחייו עבד כיועץ אמנותי בגלריה בבאר שבע וכאוצר גלריה "הגבעה" בקיבוצו משאבי שדה.

בשנת 2004 הפקיד זכריה שדה – טודי את סדרת התצלומים שצולמו בשנת 1977 וגם כאלו שלא הוצגו בתערוכה.

בשנת 2014 בתו של טודי, רונית שדה, הפקידה תצלומים נוספים שנמצאו לאחר מותו בסטודיו שלו והיו קשורים לפתח תקוה                                                                  אני מחפשת תצלום של טודי עצמו בין כל התצלומים ולא מוצאת…. מאוד מתאים לטודי הצנוע. פניתי לרונית ומייד קבלתי מספר תצלומים לזכרון.                                          לפניכם מקבץ קטן מאוסף התצלומים של טודי. תוכלו לראות כיצד צלם טודי מבנים עם מה "שיש לידם" כדי שאנחנו הדורות הבאים נוכל לזהות את מיקומם.

נוני ירון

נוני ירון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אמנות, ארכיון, מתוך הארכיון, צלמים, שימור אתרים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על טודי, זכריה שדה- אוסף צלם

  1. מעניין , כדאי גם היום לצלם אתרים מעניינים בפתח תקוה ולשמור את התצלומים לדורות הבאים, ניסיתי במשך תקופה לצלם ושמרתי כמה עשרות תצלומים במחשב הארכיון. חזי

  2. Avinatan Shinar הגיב:

    שלום, מבקש אישור להשתמש בתמונה של בית משפחת כץ שמופיעה כאן לשיתוף בקבוצת פייסבוק. כמובן שינתן קרדיט לצלם ולארכיון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s