חמש שנים לפטירת רוני ויהודה פלד ארכיונאי – כאוֹצֵר ארכיונים אישיים

ארכיונאי – כאוֹצֵר ארכיונים אישיים

אחד התפקידים החשובים של הארכין הוא לאֵצוֹר את האוספים האישיים של משפחות ואנשים. ארכיונים אישים הם אוצר ענק של זכרונות. הם מעידים על פעילותו של בעל הארכיון. הם שופכים אור על התקופה ואירועים שקרו באותם שנים. אנחנו יכולים ללמוד מתוך הסיפור הפרטי של יוצר הארכיון על החיים והחברה. בזמן קבלת ארכיון אישי אנחנו עומדים בפני התלבטות מאוד גדולה מה לקחת ומה לא? מה נחשב לאורך השנים כבעל חשיבות למחקר היסטורי? אילו מהחומרים יהיו בסיס למחקר גנאלוגי. אצלינו שלב זה נקרא "הערכה" ההתלבטות מאוד גדולה כי מקום הפיזי מאוד מצומצם. זו הדילמה הקשה של הארכיונאי לברור מתוך אין סוף דברים את הנכון או המתאים ביותר.

רוני ויהודה פלד (פודלינסקי) ביום חתונתם

ארכיונים אישיים הם "יצורים חיים" שצריכים את תשומת הלב של הארכיונאי. יש לטפח אותם לפרסם אותם בדרך זו לשמור על הזיכרון של המשפחות ועל הזיכרון של המקום והתקופה לטווח ארוך.

בשנים הראשונות לפעילות המחודשת של הארכיון נאלצנו לבנות מחדש את אמון תושבי פתח תקוה ולשכנע אותם להפקיד את האוספים האישיים אצלינו. נתנו להם את הביטחון שהזכרונות שלהם יהיו בָּבַת עינו של הארכיון.

בארכיון החומרים נשמרים בתנאים פיסיים טובים: טמפרטורה ולחות נכונים, שימוש בתיקי אחסון נטולי חומציות, תאורה המוגנת מפני קרינת UV ועוד. זו לא תורה מסובכת מידי, היא כתובה וידועה לאנשי המקצוע.

אולם, לשכנע אנשיםלהפקיד חומר אישי משפחתי זו ה- משימה. בתחילת הדרך גייסנו לעזרה את דוד ראב בן עזר. עשינו רשימה ופקדנו את המשפחות. דוד היה ה"מגן דוד" שלנו. הוא הפקיד בארכיון חומרים רבים מאוד של סבו משה שמואל ראב, הוריו אלעזר ודורה, אחיו בני ראב וכמובן שלו עצמו. אלפי מסמכים, תצלומים, מכתבים ויומנים שעוד יסופר סיפורם בנפרד.

הפעם אני רוצה לספר לכם את גלגוליו של הארכיון של רוני ויהודה פלד (פודלינסקי) במלאות חמש שנים לפטירתם סימולו 003.028

אחד הבתים שפקדתי בראשית עבודתי הם אלו שהכרתי אישית והרגשתי "בבית". כזה היה ביתה של רוני עבורי. אנחנו גרנו ברחוב הרב קוק בית מול בית (כמעט). ילדיהם תמי הגדולה ממני בשנה, אורי בן גילי (סוד) ואודי "הקטן". למרות הבדל של שנה תמי ואני היינו מבלות שעות בחופש הגדול מתחת לעץ לימון הענק בחצר שלנו, עושות קייטנות לילדים מדומיינים ועוד שלל משחקי קיץ. אורי בן שכבתי ב"צופים", ואודי חבר נפש של אחי אבירם בן בית אצלינו. ככה אנחנו מאותה שכונה.

רוני היא בת ונכדה של משפחת  ליכטנשטיין לימים בן אור. משפחה עם ייחוס גדול ורבת פעילות הקשורה למושבה והתפתחותה. דניאל ליכטנשטיין הוא שהביא את הבטון לארץ ישראל ונקרא בשל כך "אבו צמנטה". אחד האתרים ההיסטוריים בקרבת העיר הוא "בית הבטון" (לחצו על הקישור למידע אודות ב"בית הבטון")

אבא של רוני ראובן בן אור היה פעיל במועצה הסתדרות החקלאים, פובליציסט כשתב מאמרי דעה רבים. הוא שימש גם מוכתר המושבה בשנים מסוימות.

מרים וראובן בן אור עם ילדיהם: דני, דורה ומצד ימין רוני, צלם ושנה לא ידועים

היו לי סיבות רבות לבוא אל רוני בשנת 2007-2008 ולשאול אם יש לה חומרים ונאומים של אבא ראובן או מסמכים היסטוריים אחרים חשבתי שדברים חשובים אלו צריכים לבוא לידיעת הרבים ומקומם בארכיון.

לרוני הייתה מודעות לשימור ותיעוד גדולה בביתה נאספו מאות מסמכים, גליות, פתקים מכתבים, מחברות מזמן עבודת כמורה במשך שנים רבות וכן חומרים של בני משפחה אחרים. ובאמת, רוני הפקידה בארכיון חומרים רבים אולם חלק בקשה להשאיר , עדיין, אצלה. איך אמרה לי: "אני מתבשמת מהם מפעם לפעם".

כשרוני חלתה, לצלצתי לדרוש בשלומה כך נוצר קשר מחדש. במהלך השנה לפני פטירתה נפגשתי עם רוני מספר פעמים לפי בקשתה. באותן פגישות היא ספרה על המשפחה  והפקידה בידי מסמכים ותעודות משפחתיות ייחודיות ומיוחדות.

רוני פלד מורה בבית הספר נוה עוז, צלם פוטו ביאלי, שנה לא ידועה

לאחר פטירתם שוב נקראתי על ידי תמי כי נמצאו בבית עוד מסמכים רבים  שהעידו על רוב ליבה ופעילותה של רוני: תרומות למוסדות רבים, צרורות  לילדים בעת שרותם בצבא, מכתבי תודה שקיבלה מתלמידים, התכתבות בינה לבין יהודה בעלה איש צנוע ושקט בעת שהיה מגוייס בזמן מלחמת שש הימים.

ישבנו תמי ואני וצררנו את החומרים הבאנו אותם לארכיון. ניתן לראות את החומרים הסרוקים בקטלוג הארכיון באינטרנט.

תודה לבני משפחת פלד היקרים

תהא נשמתם של רני ויהוד צרורה בצרור החיים

תודה לבני משפחת פלד היקרים

תהא נשמתם של רני ויהודה צרורה בצרור החיים

 

 

 

מודעות פרסומת

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, ארכיון, מתוך הארכיון, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s