מסיפורי בית אחד – בית יד לבנים

ההקדמה שכתב ברוך אורן לספרו "מסיפורי בית אחד" מתארת ברוב רגש את מהותו ותפקידו של בית יד לבנים בהנצחת נופלי פתח תקוה, בהעברת סיפורי מחלמות ישראל לדורות הבאים. זוהי תמצית המשימה שלקח על עצמו אורן באיסוף והנצחה של "הבנים" הנופלים. כמו עץ זקוף היה עומד ומקבל את פני הילדים, והמבקרים ומספר את סיפור המקום.

מסיפורי בית אחד, כריכת הספר של ברוך אורן

"על תל נִשא בדרומה של אם-המושבות מתנוסס לתפארת בית רחב-ממדים ורַב-תוכן – בית "יד לבנים" מַצֶבֶת הזכרון רבת-ההוד לגבורי פתח-תקווה שחרפו נפשם במלחמת העם למען תקומת מולדתו.

בלב גן מלבלב עומד ה"בית" חלונותיו נִבטים אל משטחי-דשא נרחבים ופרחים רַבֵי גָוֶון מקיפים אותו מכל צד ולעבר בריכה שלווה אׂשר דגי-זהב  בה  וברבורים צחורים כשלג. מלמול חרישי של מפל מים מתמזג כאן עם קול צחוקו הרונן של הילד, עם ציוצה המרנין של צפור ועם צלילו הקוסם של שיר הנישא על פני הגן התפילה .

"בית" זה הוא בטוי-מה לשאיפת עיר שלמה להביע הוקרה ואהבה לדור-הלוחמים אשר איננו איתנו כבר, דור זה אשר נתן את חייו כדי לתת לנו את היקר ביותר בחיינו את  – מדינת ישראל.

ואין "הבית" דומֵם אף פעם , אף כי רבים, מה רבים המוצגים הדוממים באָספו. אלפים ורבבות מגיעים אליו בכל ימות השנה מכל קצות הארץ, צעירים, זקנים ,ותיקים ועולים חדשים מקרוב באו, ואורחים ממרחקי התפוצות .

כל דומֵם ב"בית" זה- ספורו המרתק עמו' ספור השזור באלפי נימים בשדות –קרב, בעלילות –גבורה, בסבל, ביזע ובדם. אכן הדוממים שבבית "יד לבנים" חיים ורוטטים בלב רבבות מבקריו ..

המוצגים השונים בדרכים שונות הגיעו אלינו: יש ונמסרו בידה הרועדת של אם אשר שמרה  שנים על שנים מזכרת זו מבנה, יש והובאו על-ידי לוחם משדה- הקרב או מהשבי, כשברכה לבבית בפיו, יש והוגשו על-ידי  ילדי מֶשֶק ביד רוטטת, ויש שהלכנו בעצמנו לחפשם עד שמצאנום בבאב-אל-ואד או בנתיב הל"ה.

וכשהובאו כל אלה ל"בית" נתרקמה בו אווירה של התרוממות רוח , וחוטים סמויים מעבר קרוב ורחוק התחילו משתזרים ומשתלבים , וצרור הספורים שבזה אינו אלא חלק מאותה מסכת המספרת יום יום בתחומי ה"בית"  יש ונדמה כי המוצגים עצמם מדובבים – והרי הם מדברים בעדם."

הזמנה לערב לכבודו של ברוך אורן

ב. אורן.

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, אנדרטאות, בתים היסטוריים, יד לבנים, מתוך הארכיון, נופלי פתח תקוה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s