"נס החטיבה המצרית" בלדה לחובש, סיפורו של אליעזר פלדמן

סיפורים מיוחדים יש לחפצים הנמצאים הארכיונים. הסיפורים מתערבבים אחד עם השני ויוצרים דבר והיפוכו. כזהו סיפורה של "נס החטיבה המצרית" וסיפור הגבורה של אליעזר פלדמן.

לפני כמה חודשים פנתה אלינו חוה כהן לבית פלדמן ושאלה אודות פריט המיוחד. האם נמצא "נס החטיבה המצרית" בארכיון? הכן כן אמרנו, אפשר לבוא לראות? נפגשנו טל אופנהיימר ואני נוני עם חוה ותעדנו את סיפור משפחת פלדמן וסיפורו של אליעזר אחיה.

ניתן לקרוא על חיו של אליעזר באתר "גל עד לזכרם" של עיריית פתח תקוה ובאתר של

אליעזר פלדמן ז"ל

 

אליעזר נפל בקרב הקשה במעבר המיתלה. למרות שנפצע בתחילת היום סרב לעזוב את היחידה במחשבה שהם יישארו ללא חובש. בשמעו שהמ"מ איתמר בורכוב נפצע קשה, למרות ההוראה שקבל ממפקדו, רץ אל התופת להצילו. שניהם מצאו את מותם והם קבורים סמוכים בבית הקברות הצבאי שבהר הרצל.

חוה מספרת כשבאו חיילי היחידה לשבעה לנחם את ההורים הם הביאו איתם את סמל החטיבה המצרית שנמצא בשטח. הם חשבו שזו תהיה מזכרת מיוחדת להורים לזיכרון לאליעזר. ההורים הציעו להביא אותה ל"בית יד לבנים" שם היא תשמר ביחד עם סיפורי הגבורה וזיכרון.

נס החטיבה המצרית

נס החטיבה המצרית, הקדשה לבית יד לבנים

כך נפתח הסיפור של ברוך אורן בספרו "מסיפורי בית אחד". הוא מתאר איך הביאו חיילי היחידה את הנס עם הקדשה "לגדוד חי"ר מספר שישה בחטיבה השנייה עטורת הגבורה תשורה ושי ביום שחרור תעלת סואץ מידי זרים, 1955". כחודש לפני פרוץ המלחמה עברה היחידה סידרת חינוך בבית יד לבנים. בתוך החורשה הסמוכה לאכסניית הנוער, היום "גן יהונתן", נבנו אוהלים שבהם התאכסנו החיילים. אורן מתאר בצורה סיפורית את האווירה והתקופה, את התנהלות הקרב מתוך רצון לקרב את בני הנוער ולשמר את זיכרון הנופלים. במקביל אף עובד הסיפור לתסכית רדיו על ידי שולמית הראבן והושמע במסגרת השידורים לילדים ולנוער.

מסיפורי בית אחד, כריכת הספר של ברוך אורן

נוני ירון

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אנדרטאות, יד לבנים, נופלי פתח תקוה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s