יהודה וירושלים- יואל משה סלומון

ב' באדר תרל"ז 1877 הופיע גליון הראשון של "יהודה וירושלים". מטרתו של סלומון לעודד ולהפיח רוח חיים ביישוב בארץ ישראל, לעורר את כלכלה ולעודד עבודת חקלאות עברית. לא בכדי הופיע הגליון הראשון הראשית חודש אדר אותו ראה כחודש הבריאה והתחדשות. העיתון נסגר עם עליתו של סלומון לפתח תקווה.

אילו הם דברי העורך כפי שנכתבו בעיתון הראשון:

" יעיר ויעורר חמדת הקודש. ואהבת יהודה וירושלים כלבב אחינו ב"י בכל תפוצותיהם לקרב ולאחד הלבבות. להרים דגל, התורה והיראה, החכמה והמדע, הישוב והבנין, המסחר והמלאכה ולרומם קרן אדמת הק' לתועלת איש ישראל" מאצ יואל משה בהר"ם שאלאמאן (יליד ירושלים ת"ו)

יואל משה סלומון שנחשב כעילוי תורני, בחר בחיי המעש: החל בהקמת בית דפוס סלומון בירושלים, בהוצאה לאור ועריכת העיתון העברי הראשון "הלבנון", בהקמת "נחלת שבעה" עם ששה מחבריו – השכונה הפרטית הראשונה מחוץ לחומות. בכך הוא סלל את הדרך להקמת שכונות רבות מחוץ לחומות העיר העתיקה. הוא הקים מפעלי צדקה רבים כולל את בי"ח "ביקור חולים", והישגו הגדול ביותר היתה הקמת אם המושבות פתח תקווה עם כמה מחבריו.

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, מתוך הארכיון, ראשית המושבה, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על יהודה וירושלים- יואל משה סלומון

  1. ראובן {רובי} הירשלר הגיב:

    ידענו שהאיש היה מיוחד , חבל שאין היום הרבה אנשים כאלו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s