סיור ב "קו הצפוני" של "חזית פיל" ומצב הביצה בחורף 1947

בעקבות הגשמים והשיטפונות של חורף 2020

כתבה מעניינית שמצאה המתנדבת שלנו אופירה בן נפתלי בין כתבי העיתונות מארכיונו של יוסף תמיר קבנצל. לימים חבר כנסת ידוע (ראו בויקפדיה)

הכתבה מתארת את מצבו של הצבא הבריטי בחורף 1947. הגשמים השוטפים הציפו את אדמות מיר ויצרו ביצה אחת גדולה. איך שקעו ה"שרמנים" (טנקים) ומכונות היריה מסוג "ברן" שלא ניתן היה להזיזם. 

דרך התיאור הציורי של תמיר אנחנו למדים על החיים במושבה כשהצבא הבריטי יושב לאורך הירקון בהתאם להנחיות של "ועדת פיל". כביש פתח תקוה לאורך הירקון הפך לקו צבאי לכל דבר ועניין. עמדות חפורות שקי חול, כלי נשק ומשטר צבאי. שטחי הפרדסים שהיו מקור פרנסתם של רבים מאיכרי פתח תקוה מגודרים וסגורים ואין אפשרות להגיע אל שטחי הפרדסים. על הגדרות הותקנה מערכה המתריעה בפני כניסה אל השטח.

גם בצד הדרומי של פתח תקוה היו בעיות תחבורה קשות. כל כלי הרכב שנסעו בדרכים מצפון לפתח תקוה הופנו ליכוון כביש לוד. הופקדה שמירה כבדה על על מחנה כפר סירקין בו היה שדה התעופה של הבריטים.

הושבתה העבודה במחצבות מגדל צדק. ערביי הכפר הערבי פז'ה לא יכולים למכור את סחורתם (ביצים) ליישובים היהודים בסביבה.

תמיר עומד מעל "רמות רמת גן" וצופה על אזור הביצה, כלומר התוואי של כביש 5 היום, ומדמה את מחנה האוהלים הבריטי כמחנה צופים. יכולים לדמיין בעצמכם את האזור של פעם לצפיפות של היום?

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה בריטים, רפורטג'ות מתוך הארכיון, שימור אתרים, שלטון עות'מני, תורכים, תחבורה, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s