תזמורת כינור ציון – קרן יער

היום 24 בדצמבר 2020 בקרו אותנו בארכיון אהובה ועמיחי כרמלי והביאו איתם זיכרון נפלא מהעבר.

משפחת כרמלי רוצ'קין ממייסדי מושב עין גנים, אנשי "המכבי" בנפשם. האחים לבית כרמלי רוצ'קין היו

קרן יער, שמשה את אחד מנגני תזמורת "כינור ציון"

שותפים בתנועת המכבי כמדריכים, ספורטאים, פעילים נמרצים.

ר' זאב כרמלי (אבא של עמיחי) נולד בהומל בשנת 1877. היה סנדלר במקצועו. הצטרף ל"פועלי ציון". אחרי פרעות קישניב עלה ארצה בשנת תרס"ד עם רעייתו בתיה לבית הנטלוף יחד עם ילדיהם שרה ויצחק. אחר נולדו אבשלום, זרובבל ועמיחי. בתחילת דרכו עבד בחקלאות בפרדסו של יעקב קרול. היה בין מקימי מושב הפועלים הראשון, "עין גנים". ביתם היה קן-משפחה לפועלי העלייה השנייה. בביתו התגורר א.ד. גורדון בעת שהותו בפתח תקוה. היה פעיל בשמירה וההגנה.

מה הביאו הזוג כרמלי, קרן יער ועליה חריטה "מכבי אבשלום פתח תקוה". זו הפתעה מרגשת מההיסטוריה של המושבה. תזמורת "כינור ציון" שגנניה היו אנשי "מכבי אבשלום" הנעימו את זמנם של אנשי המושבה באירועים רבים. במיוחד הם נגנו בכל מוצאי שבת בביתן התזמורת שהיה ממוקם בלב "כיכר המייסדים". יכולים לקרוא על התזמורת בבלוג שלנו וכן על כיכר המייסדים ששימשה אכסניה לתזמורת.

קרן יער, שמשה את אחד מנגני תזמורת "כינור ציון"

מי נגן בקרן? מתי נגנו בו? הרבה חידות.

יום גל, פתח- תקוואי לשעבר, מצא אותו בפח זבל ברעננה ולפני מספר שנים מסר אותו לאהובה. אנחנו מודים ליורם, צריך לדעת למי למסור אוצרות כאלו. משפחת כרמלי היו בין הראשונים שהפקידו בארכיון מסמכים ותצלומים מהארכיון המשפחתי. אהובה בעלת רגישות היסטורית גדולה והבנה בחשיבות המצאות חומרים בארכיון לא היה ספק שמקום של הקרן הוא בארכיון לצד תיעוד עשיר של תזמורת כינור ציון ונגניה.

ואנחנו כבר חושבים על התערוכה הבאה….

ביתן התזמורת, כיכר המייסדים, צלם ניסן בן נעם

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה שימור אתרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s