בית רבקה- ע"ש רבקה נוביק

בתחילת שנות הארבעים בנה ד"ר יוסף בוגוזובסקי בפתח-תקוה בית בן שלושה חדרים שנועד לאשפוזם

רבקה נוביק בזמן ביקור בבית ספר נצח בנות, צלם בן נעם ניסן, שנות ה- 30 בקרוב

ולטיפולם של חולים במחלות ממושכות. בסוף שנות הארבעים נוספו לבניין עוד מספר חדרים.

בחודש יוני 1950 שונה ייעודו המקורי והוא הפך לבית חולים עירוני ליולדות. בתחילה היו בבית החולים 12 מיטות. בשנת 1953 הורחב בית היולדות נחנך בו אגף חדש, צויד בחדרי שירות וחדר-ניתוח והכיל 40 מיטות.

ביה"ח שירת את אוכלוסיית פתח-תקוה והאזור מבני-ברק ורמת-גן עד לנתניה. בשנת 1956 נסגר ביה"ח. משנת 1957 בסיועו של פנחס רשיש ראש העיר עבר לרשות קופת חולים הכללית והפך לבית חולים למחלות ממושכות וגריאטריה ונקרא "בית-רבקה" על-שמה של רבקה נוביק.

רבקה נוביק הייתה יושבת ראש ויצ"ו בפתח-תקוה, עסקה רבות בעבודה סוציאלית. בנוסף, הייתה חברה במועצת העיר מטעם הציונים הכללים. נפטרה ב- 1948.

כיום "בית רבקה" נחשב כמרכז רפואי גריאטרי שיקומי אוניברסיטאי ומצויות בו 300 מיטות.

פתיחת בית יולדות "בית רבקה" בין המצולמים: רבקה נוביק, ברוך גורדון, אברהם שפירא, ספיר ד"ר יוספסברג

בשנת 1971 חדרה חוליית מחבלי פת"ח מירדן לישראל במטרה להפגיז בקטיושות את נמל התעופה לוד. החוליה לא הצליחה להגיע לטווח רצוי לשדה התעופה והסתפקה בירי על פתח-תקוה. ביה"ח נפגע מהירי ונהרגו בו  שלושה חולים.

כתב זלמן חיימוב

ערכה והוסיפה נוני ירון אוצרת אוספים מיוחדים

אודות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני

הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני אוסף ואוצר חומרי תיעוד משנות ה- 60 של המאה ה- 19 ועד היום. הוא כולל ארכיון מנהלי של פתח תקוה, ארכיונים פרטיים של מוסדות וארגונים הקשורים לעיר, ארכיונים אישיים של בני פתח תקוה, אוספי תצלומים ותשלילים, מפות, מודעות וכרזות, חפצים, סרטים, תיעוד בעל פה, קטעי עיתונות וספרים. הארכיון משרת את עיריית פתח תקוה, חוקרי אקדמיה, סטודנטים, תלמידי בתי ספר, עיתונאים, חוקרי גניאלוגיה, אדריכלים ואחרים. לשירות המשתמשים חדר עיון וספריה. הארכיון מתפקד כ"ארכיון כולל" שהוא בבחינת "בית" פתוח לקהילה המוזמנת לתרום ולהתבטא בכל תחום הקשור לחיי העיר והחברה. הארכיון מציג את אוצרותיו בתערוכות בקריית המוזיאונים שבעיר ומחוצה לה, לוקח חלק פעיל בתחום שימור אתריה ונמצא בקשר רציף עם מוסדות החינוך שלה. הארכיון מקבל קהל בימים א'-הי בין השעות 9:00 - 15:00. רצוי תיאום מראש. ליצירת קשר: טל': 03-9286303 דוא"ל: galiad@ptikva.org.il
פוסט זה פורסם בקטגוריה אישים ודמויות, בריאות, נשים, נשים במושבה, רפואה, רפורטג'ות מתוך הארכיון, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s